جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان

تفسیر رنگ ها در نقاشی کودکان

20 آبان 1400 4
577بازدید

رنگ ها و تاثیر آنها بر انسان به اثبات رسیده است ؛ رنگ زندگی است و دنیای بدون رنگ مرده به نظر می رسد ، رنگ ها اختراع نشده اند و همیشه وجود داشته اند و انسان در طبیعت رنگ درختان ، علف ها ، آسمان ، آب و ... را دیده و با رنگ ها آشنا شد . رنگ ها معانی مختلفی دارند و زمانی که یک کودک به زنگ هاصی علاقه نشان می دهد یا فقط با یک رنگ نقاشی می کشد می تواند اطلاعاتی را به ما بدهد ، هنگامی که به رنگ های یک نقاشی نگاه می کنیم باید از تفسیر رنگ ها و اینکه چه چیزی و چه کسی با آن رنگ نقاشی شده است دقت کنیم . نقاشی های کودکان پر از معناست و رنگ ها ، آدم ها ، درخت ها و خانه ها در نقاشی کودکان هر کدام معنای خاصی دارد . در ادامه این مقابه به بیان تفسیر معنای رنگ ها در نقاشی کودکان می پردازیم .

تفسیر رنگ قرمز در نقاشی های کودکان
تفسیر اصولی رنگ قرمز بر مبنای رابطه ای است که این رنگ با زندگی و مرگ دارد . قرمز را می توان در بدن و در طبیعت یافت ، دو چیزی که همواره معنای زندگی بخشیدن و جان گرفتن را با هم دارند . قرمز همچنین به معنای خطر است ، قرمز رنگ آتش نیز هست ، عنصری که گرما می دهد و انسان را قادر می سازد که در سرما زنده بماند . در سیاست ، قرمز نمادی از انقلاب ، شورش و تغییر است . در اسطوره شناسی ، مریخ خدای جنگ ، خدای قرمزی است .
اگر کودکان از رنگ قرمز استفاده کنند ، نشانه سرزندگی ، گرمی و اشتیاق است ، اما همچنان می تواند نشانه خطر ، سرکشی ، یا فریادی برای کمک باشد . ما باید آگاه باشیم ، حتی اگر از قبل می دانیم که کودکان از رنگ قرمز استفاده می کنند ، تنها زمانی می توانیم معنای این رنگ را برای کودک درک کنیم که موقعیت و شرایط سنی وی را در نظر بگیریم . رنگ قرمز می تواند بدان معنا باشد که کودک به کمک نیاز دار د، اما ممکن است این معنا را هم بدهد که او قادر است کمک کند . بنابراین در تفسیر این رنگ نیاز به اطلاعات بیشتری از کودک داریم .
تفسیر رنگ آبی در نقاشی های کودکان
در تفسر رنگ ها در نقاشی کودکان آبی رنگ آسمان و آب است ، رنگ آبی در بدن افرادی که سرد یا مریض هستند ، دیده می شود . در زبان انگلیسی ، وقتی به آبی بودن اشاره می شود ، بدان معناست که طرف تنهاست یا مورد بی مهری قرار گرفته است . آبی احساس رهایی و شناوری را در بر می گیرد ، زیرا رنگ آسمان و آب ، آبی است . آبی در لباس های متحدالشکل دولتی مانند لباس هایی که پلیس ها و کارکنان دولتی و اغلب افراد می پوشند ، پیش پا افتاده و فاقد خلاقیت است . افراد حرفه ای ترجیح می دهند کت و شلوار آبی بپوشند ، نگهبانان امنیتی و محافظين پارک ها لباس های متحدالشکل آبی می پوشند . لباس های متحدالشکل آبی ویژگی های شخصی را نشان می دهند . در سیاست ، رنگ آبی رنگ احتیاط و محافظه کاری محسوب می شود . از سوی دیگر ، آبی تیره مخملی ، شیک ، شهوانی و شاد است .
در نقاشی کودکان از رنگ آبی معمولا برای رنگ کردن ابرها استفاده می شود ، یک ابر تیره معمولا یک ابر بارانی است ، آب معمولا آبی روشن است . کودکان کوچک اغلب با آبرنگ نقاشی می کنند . گویی هنوز در احساسات شان شناور هستند ، تصویر آدمی که با رنگ آبی رنگ شده است می تواند تمام ویژگی ها را دارا باشد . ما باید با دقت رنگ آبی را در نظر بگیریم ، چیزهایی که رنگ شده اند (لباس ، طبیعت یا اشکال) و همچنین، شرایط شخصی کودک مانند سن ، فرهنگ و موقعیت خانه و خانواده .
تفسیر رنگ زرد در نقاشی کودکان
کودکی که از رنگ زرد در نقاشی هایش استفاده می کند سرزندگی و گرمی را نشان می دهد . کودکان تقریبا همیشه خورشید را زرد می کشند(گاهی اوقات با مقداری رنگ نارنجی آن را مخلوط می کنند ) . استفاده بیش از حد از رنگ زرد در نقاشی ها ممکن است نشانگر پرانرژی بودن (گرم بودن) یا بیش فعالی باشد و البته برخی از زردهای روشن نشانگر عصبانیت یا حسادت اند .

تفسیر رنگ سیاه در نقاشی کودکان
ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که یک کودک از رنگ سیاه بیش از حد در نقاشی هایش استفاده کند . کودک ممکن است افسرده یا ناراحت باشد که رنگ ها (احساسات ) را در رنگ سیاه پنهان می کند . به هر حال ، رنگ سیاه اغلب توسط کودکان نوپا و پیش دبستانی که در مرحله طغیان رفتارهای خشن و تلاش برای قدرت هستند استفاده می شود . اگر ما بفهمیم که چرا بعضی چیزها در رابطه با رفتار کودک سیاه است ، می توانیم واکنش مناسبی در قبال آن داشته باشیم و نباید مسایل را به یک احساس و احساس مخالف آن (مانند افسردگی و طغیان) تقسیم کنیم، در حالی که ممکن است این دو احساس به طور همزمان وجود داشته باشند .

تفسیر رنگ سفید در نقاشی های کودکان
اگر کودکی با رنگ سفید نقاشی کند ، ممکن است در حال ابراز احساس پوچی و راکد ماندگی باشد . یک برگه سفید خالی یا تقریبا خالی نشان دهنده احساس یا جنبه ای است که هنوز ناشناخته ، ناهشیار یا ناپخته است .

تفسیر رنگ سبز در نقاشی کودکان
سبز در نقاشی کودکان معمولا نشانه سلامت است و تفسیر مثبت دارد زیرا بیانگر رشد و سرزندگی است و بر عکس ، سبز کم رنگ به بکر بودن و حساس بودن اشاره دارد و نشانگر نوعی تردید در آغاز کردن چیزی است . سبز تیره نشانه غلبه کردن است . سبز صفراوی علامت خطر و بیماری است (تبدیل سبز به حسادت) ، چنین رنگی ممکن است در یک جای مخفی ظاهر شود ، جایی که انتظار نمی رود باشد ، اما قطعا متوجه آن خواهیم شد .

تفسیر رنگ بنفش در نقاشی کودکان
این رنگ ترکیب قرمز و آبی است و گرما و سرما را با خود به همراه دارد که منجر به نوعی تنش می شود . تفسير رنگ قرمز و آبی به وسیله بنفش سرکوب می شود و اغلب به معنای نوعی سرکوب احساسی است ، عزاداری و غم ، اغلب با رنگ بنفش نشان داده می شود و افرادی که احساس تنش یا دوسوگرایی دارند ، مانند جادوگران و تردستان ، اغلب لباس بنفش می پوشند . رنگ بنفش در نقاشی کودکان ، اغلب نشان ابراز منفعل بودن و غم است .

تفسیر رنگ قهوه ای در نقاشی کودکان
قهوه ای ترکیبی از زرد ، قرمز و آبی است ؛ در طبیعت ، رنگ زمین و خزان است . قهوه ای قهوه ای رنگی زمینی است و با «مادر زمین» همراه است . رنگ قهوه ای ، ترکیب تفسیر قرمز (خون و خطر) ، زرد (نور و گرما) و آبی (دوری و سردی)، مجموعه ای از احساساتی را ارایه می دهد که با یکدیگر در تناقض اند. کودکانی که از رنگ قهوه ای در نقاشی های خود بسیار استفاده می کنند ، اغلب دارای احساسات پنهان و متناقض اند . ترجیح رنگ قهوه ای ممکن است نشان دهنده رابطه عمیق با مادر یا نیاز به گرمی ، ملایمت و امنیت باشد .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان