جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / رمزگشایی نقاشی های کودکان را بیاموزید

رمزگشایی نقاشی های کودکان را بیاموزید

20 اردیبهشت 1400 4
900بازدید

کودکان از همان لحظه بزرگ شدن که می توانند مداد رنگی یا مداد را نگه دارند و آن را روی کاغذ بگذارند ، روند نقاشی خود را شروع می کنند. برای بچه های کوچک نقاشی نشان دهنده یک فعالیت طبیعی است که معمولاً با لذت زیادی همراه است. آنها برای بیان احساسات می کشند ، زیرا آنها نمی دانند چگونه احساسات مختلف را از طریق کلمات ابراز کنند.


آنها ترس ها ، شادی ها ، رویاها ، امیدها و کابوس های خود را از طریق نقاشی بیان می کنند و همچنین به شما در مورد روابط آنها با دنیا و چیزهای دیگر راهنمایی می کنند.

نقاشی راهی برای برقراری ارتباط است و آثار هنری کودکان نمایانگر نمایشی از شخصیت آنها است. نقاشی های کودکان بی نظیر است و می تواند اطلاعات دقیقی در مورد هنرمندان جوان به ما ارائه دهد.

هر پدر و مادری امیدوار است که در نقاشی های فرزند خود معنایی پیدا کند. بعضی اوقات نقاشی ها فقط نقاشی هستند و چیزی بیش از یک بازی سرگرم کننده که خود را در صفحه نشان می دهد ، نیست. اما گاهی اوقات ، تفسیر نقاشی های کودکان به این معنی است که شما یک لایه عمیق تر از آنچه که آنها فکر می کنند و احساس می کنند کشف می کنید.

بنابراین ، زیاد یک نقاشی را نخوانید ، اما در عوض به کودک اجازه دهید تا به شما بگوید نقاشی برای او چه معنی دارد. پرسیدن سوالاتی، مانند کارهایی که افراد در نقاشی انجام می دهند ، می تواند مواردی را از فرزندتان آشکار کند که ممکن است هرگز خودتان آن را نبینید.

مراحل طراحی

در نقاشی های کودکان سه مرحله وجود دارد:

1- مراحل خط خطی 

2- پیش شماتیک

3- و شماتیک.


1-خط زدن (2-4 سال)

در این مرحله ، واقع گرایی در تصاویر وجود ندارد و آنها عمدتا فقط علامت های موجود در یک صفحه هستند. ممکن است به نظر برسد که آنجا چیزی وجود ندارد ، اما گاهی اوقات کودکان چیزی به نام "رئالیسم بخت" ایجاد می کنند. این بدان معنی است که وقتی خط خطی انجام می شود ، ممکن است بتوانید اشکال خاصی شبیه ماشین یا خانه را ببینید.

2-پیش شماتیک (4-7 سال)

در این مرحله ، کودکان سعی می کنند چیزهایی را که با چشم می بینند خلق کنند. آنها ممکن است ساده ترین چیزها مانند چهره ها ، شکل های چوبی ، ماشین ها ، کامیون ها ، درختان و خانه ها را ترسیم کنند. معمولاً هیچ جزئیات واقع گرایانه ای برای این نقاشی ها وجود ندارد. در پایان مرحله ، آنها چیزهای خاصی را اضافه می کنند که ایده های آنها را جدا می کند ، مانند گل در جلوی خانه یا لباس روی شکل های چوب.


3-شماتیک (بیش از 7 سال)

در این مرحله شواهدی از طرحواره وجود دارد. به عنوان مثال ، یک نقاشی از اقیانوس ممکن است شامل قلاب های دریایی ، ستاره دریایی ، یک توپ ساحلی ، افرادی که لباس شنا می پوشند ، و غیره باشد. نقاشی های انسان جزئیات بیشتری خواهد داشت ، احتمالاً شامل کک و مک. عمق و واقع بینی بیشتری وجود دارد و استفاده از دیدگاه های جدید امکان پذیر است.

تنظیمات جنسیتی و رنگی

جای تعجب نیست که ، تفاوت هایی بین نحوه و آنچه دختران و پسران ترسیم می کنند وجود دارد. دختران معمولاً اشکال گرد ، از جمله گل ، قلب ، در حالی که زاویه ، جعبه و خطوط صاف تر از ویژگی های پسران است ، همراه با اتومبیل ، اتوبوس و غیره. به طور کلی ، این تمایل در کودکان وجود دارد که ترجیح می دهند جنسیت خود را ترسیم کنند.

بعلاوه ، برخی از محققان گزارش داده اند كه دختران بیشتر از پسران از رنگهای بیشتری استفاده می كنند ، ترجیح آنها برای رنگهای گرمتر است (یعنی صورتی) و پسران ترجیح خود را نسبت به رنگهای سردتر (مثلاً آبی) نشان می دهند.


رنگ مشکی و بنفش نشانگر تسلط است و کودکی که نسبتاً خواستار آن است می تواند مورد علاقه او باشد. رنگ آبی در بین کودکانی که ذاتی دلسوز دارند و از معاشرت لذت می برند محبوب است.
قرمز رنگ هیجان است ، ممکن است به خصوص توسط کودکان استفاده شود تا دیگر نمی خواهند چیزی را از دست بدهند و یکی از محبوب ترین رنگ ها برای استفاده کودکان است.
صورتی نیاز به عشق و قدردانی را نشان می دهد و مورد پسند دختران است
سبز رنگ کسانی است که دوست دارند متفاوت باشند ، مانند فضا ، و هنرمند و باهوش هستند.
رنگ زرد همچنین هوشی و طبیعتی آفتابی را نشان می دهد.

موقعیت طراحی در صفحه

وقتی نوبت به قرارگیری در صفحه می رسد ، ظاهراً سمت چپ صفحه به طور سنتی با گذشته و پرورش همراه است. همچنین با مادران ارتباط دارد.

طرف راست مربوط به علاقه به آینده و نیاز به برقراری ارتباط است. این طرف با پدران در ارتباط است.

کودکی که نقاشی از اندازه خوب را به طور برجسته در صفحه قرار دهد ، متعادل و ایمن در نظر گرفته می شود ، در حالی که در مقابل ، ارقام کوچکی که در لبه پایین کاغذ یا در نزدیکی آن قرار دارند ، یا در گوشه ای ، احساس عدم کفایت می کنند یا ناامنی

نقشه های آنها چه احساساتی را نشان می دهد؟

بسیاری از احساسات را می توان از نقاشی های فرزندتان فاش کرد ، اما چیزهایی را که ممکن است معنی کنند خیلی تحمل نکنید تا زمانی که کودک شما وقت داشته باشد تا آنها را برای شما توضیح دهد. با این حال ، نکاتی وجود دارد که محققان دریافتند ممکن است آنچه کودک واقعاً احساس می کند را نشان دهد.


- نقاشی های دقیق و دقیق ممکن است کودکی را نشان دهد که احساس می کند باید خیلی سخت تلاش کند.
- سکته های جسورانه ، به ویژه اگر نزدیک به هم باشند ، می تواند نشانه استرس ، احساسات شدید ، عزم راسخ یا عصبانیت باشد ، در حالی که علائم نرم تر ماهیت نرم تری را نشان می دهد.
- کیفیت خط نیز می تواند قابل توجه باشد - رقمی که با خطوط سبک ، متزلزل و شکسته ترسیم شده است ، کودکی مردد و ناامن را نشان می دهد که به نظر می رسد هر طور پیش می رود فکر می کند. در مقابل ، خط جسورانه ، مداوم و آزادانه بیانگر اعتماد به نفس و احساس امنیت است.

هنگام ترسیم ارقام ، اندازه و اندازه نسبی ارقام ترسیم شده قابل توجه در نظر گرفته می شوند ، در حالیکه ارقام مهم تر یا غالب بزرگتر ترسیم می شوند.

عدم وجود بازوها گاهی اوقات به عنوان نشانگر ترسو بودن ، نشانه ای از کودکان غیر پرخاشگر تفسیر می شود ، در حالی که بزرگنمایی در اندازه دستها به عنوان نمادی از تمایلات پرخاشگرانه تلقی می شود ، در صورتی که این شکل یک تصویر از خود باشد. به همین ترتیب ، پاهای ریز به عنوان نشانه ای از عدم امنیت - به معنای واقعی کلمه یک پایه ناپایدار است.


- کودک تکانشی: چهره های بزرگ ، بدون گردن و عدم تقارن اندام ها.

- کودک مضطرب: ابرها ، باران ، پرندگان پرنده ، بدون چشم به چهره ها

- کودک خجالتی: اندام کوتاه ، فاقد بینی و دهان ، چهره های ریز و بازوها نزدیک به بدن

- کودک عصبانی: دست ها و دندان های بزرگ ، بازوهای بلند ، چشمان ضربدری

- کودک ناامن: چهره های هیولا ، سرهای ریز ، بدون دست و چهره های مورب

چگونه می توان نقاشی های کودکان خود را تشویق کرد؟

یادگیری تفسیر و رمزگشایی نقاشی های کودکان می تواند برای شما به عنوان والدین بسیار مفید باشد. با این حال ، سعی کنید این فعالیت خلاقانه را نیز تشویق کنید.

تجارب هنری به کودکان کمک می کند استقلال را در محدوده ای توسعه دهند و به آنها این فرصت را می دهد تا ایده های خود را روی کاغذ یا قالب های دیگر نشان دهند. از همه مهمتر ، بیان خلاقانه به کودکان اجازه می دهد تا جادوی تخیلات خود را ، یعنی همان چیزی که کودک است ، درگیر کنند.


در اینجا برخی از کارهایی است که می توانید برای ترغیب کودک خود به نقاشی بیشتر انجام دهید:

- هنر را به بخشی منظم از زمان بازی تبدیل کنید. به آنها ظروف مختلف نقاشی مانند مداد رنگی ، مداد ضخیم و نشانگرهای قابل شستشو را ارائه دهید. کیسه های کاغذی را بردارید تا روی آن کشیده شود اگر کاغذ را روی میز بچسبانید ، به بچه های کوچک کمک می کند تا بیرون بروند تا هنگام کشیدن کاغذ حرکت نکند.
- نیازی به دستورالعمل نیست. به کودک خود اجازه دهید آزمایش کند و خلاقیت خود را به روش خود کشف و بیان کند. این کودک مستقل نیاز به احساس اعتماد به نفس ، شایستگی و زیرکی دارد.
- به روند کار توجه کنید ، نه فقط به محصول. به جای اینکه فقط از موفقیت فرزندتان تعریف کنید ، در روند طراحی آنها شرکت کنید. به او کمک کنید تا چیزهای پیچیده تری ترسیم کند ، یا رنگ های مناسب را برای یک خانه درختی با هم انتخاب کند.
- از هنر برای کمک به کودک در ابراز احساسات شدید استفاده کنید. اگر کودک شما احساس عصبانیت می کند ، با کشیدن یک تصویر بسیار عصبانی به او کمک کنید تا چنین احساساتی را ابراز کند.
- هنر و نوشتن کودک خود را به نمایش بگذارید. به این ترتیب فرزند شما می داند که کارش با ارزش و مهم است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان