/ / کابوس های شبانه کودکان

کابوس های شبانه کودکان

خواب یکی از نیازهای اساسی انسان بوده و در دوره نوزادی و کودکی نقش بسیار زیادی در رشد بهنجار کودکان ایفا می کند ، با این حال مشکلات خواب در بین کودکان بسیار شایع است و یکی از نگرانی های عمده والدین می باشد زیرا اختلالات خواب کودکان هم خواب والدین را بر هم می زند و نگرانی هایشان را بیشتر می کند و هم در رشد کودکان مشکلاتی را به وجود می آورد . یکی از مشکلات شایعی که والدین با آن رو به رو هستند مشکل کابوس شبانه در کودکان می باشد که طبق تحقیقات انجام شده تقریبا 31 درصد کودکان این مشکل را دارند که آمار نسبتا بالایی است . در ادامه این مقاله به بیان علل و درمان کابوس شبانه در کودکان می پردازیم . 
” کابوس ها رویاهای ترسناکی هستند که شخص را بیدار کرده و ترس و اضطراب عمیقی در او به وجود می آورند “
کابوس شبانه چیست ؟
کابوس در واقع دیدن رويای بد و ناراحت کننده است ، کابوس ها رویاهای ترسناکی هستند که شخص را بیدار کرده و ترس و اضطراب عمیقی در او به وجود می آورند . کابوس ها در مرحله خواب REM که خواب با حرکات سریع چشم بوده و مرحله آخر خواب است اتفاق می افتند . در کابوس دیدن فرد تحرک فیزیکی ندارد ، کاملا هوشیار است و وقتی بیدار می شود محتوای خوابش را به یاد دارد . کودکان بیشتر کابوس می بینند و مشکل کابوس دیدن در کودکان پیش دبستانی و نوجوانان شایع تر است . 
علل کابوس های شبانه در کودکان
کابوس ها استرس های در طول روز را منعکس می کنند و محتوای آنها از سیر رشدی و محتوای ترس ها و نگرانی های کودکان تبعیت می کنند . مثلا کودکان پیش دبستانی موجودات خیالی و ترسناک را در خواب می ببینند .
دوره های پر استرس زندگی و ضربه های روانی نیز کابوس دیدن کودکان را تشدید می کند . در اختلال استرس پس از سانحه نیز شاهد بروز کابوس ها هستیم و این بدان معناست که کابوس ها و اختلالات خواب نشان دهنده نگرانی های کودکان است . کابوس ها می توانند اختلال خواب و ترس از به خواب رفتن در کودکان ایجاد کنند . 
تحقیر شدن کودک در 3 تا 5 سالگی ، گم شدن و پیدا نکردن راه خانه ، از دست دادن عشق پدر و مادر به خاطر از شیر گرفته شدن از علل مهم کابوس های کودکان است . 
درمان کابوس های شبانه کودکان
درمان کابوس های شبانه کودکان نیاز به راهنمایی تخصصی از جانب روانشناس دارد . والدین نیز می توانند با انجام دادن کارهای زیر تا حدودی مشکل کابوس کودکان را حل کنند : 
وقتي کودک با ترس از خواب بيدار مي شود ، پدر و مادر بايد ترس او را از بين ببرند و به او آرامش دهند ، در این لحظه فقط سعی کنید او را آرام کنید . سپس سعی کنید بفهمید کودک در چه مرحله ای از خواب کابوس می بیند ، این کار را با یاد داشت کردن ساعت از خواب پریدنش می توانید بفهمید . باید از محتوای کابوس ها نیز اگاه باشید مثلا صبح که از خواب بیدار شد و دیدید که کودک آرام است می توانید از او بپرسید چه خوابی دیده یا اینکه از او بخواهید محتوای کابوس هایش را بنویسد .
مشاجرات و مشکلات خانوادگی تان را حل کنید . زمانی که فهمیدید محتوای کابوسش چیست ان عامل ترس را در زندگی از بین ببرید . روش های مراقبه کردن را به کودک یاد بدهید و از او بخواهید قبل از خواب آن را انجام دهد یا اینکه با هم انجامش دهید . درمان کابوس های شبانه کودکان نیاز به راهنمایی روانشناس دارد و بهتر است اگر چنین موردی دیدید با کمک یک فرد متخصص مشکل را حل کنید .45 بازدید 26 مهر 1400, 10:34
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.