جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / مزایا و معایب استفاده کودکان از اینترنت

مزایا و معایب استفاده کودکان از اینترنت

16 آبان 1400 4
785بازدید

اینترنت یکی از رسانه هایی است که ارتباط افراد را بسیار آسان تر کرده است و انبوهی از اطلاعات را به سادگی در دسترس افراد در همه جای دنیا قرار می دهد ولی همیشه تکنولوژی به همراه مزایایی که دارد معایبی نیز دارد و باعث می شود در استفاده از آن تکنولوژی احتیاط به خرج بدهیم . اینترنت نیز از این قانون مستثنا نیست و با وجود مزایایی که دارد و کارها را برای ما راحت می کند ولی استفاده زیاد از آن باعث مشکلات زیادی مثل اعتیاد به اینترنت می شود . در میزان استفاده کودکان از اینترنت نیز باید جانب احتیاط را در نظر گرفت و به عواقب آن دقت کرد .
مزایای استفاده از اینترنت توسط کودکان
در ادامه برخی از مزایای استفاده از اینترنت توسط کودکان و دانش آموزان را بیان می کنیم :

دسترسی رایگان و سریع به اطلاعات : اینترنت حجم زیادی از اطلاعات را در دسترس افراد قرار می دهد که به بسیای از آنها می توان بدون پرداخت هزینه و اتلاف وقت دسترسی پیدا کرد .
سرگرم شدن : گاهی اوقات والدین از فضای اینترنت استفاده می کنند تا کودک را مشغول کنند و اذیتشان نکند تا به کارهایشان برسند .
یادگیری استفاده از رایانه : وقتی که کودکان برای استفاده از اینترنت از کامپیوتر و مبایل و تبلت استفاده می کنند نحوه استفاده از آنها را نیز یاد می گیرند .
در ادامه به معایب استفاده از اینترنت می پردازیم :
اعتیاد به اینترنت : یکی از مهم ترین معایبی که استفاده از اینترنت دارد ، استفاده کنترل نشده از ان و در نتیجه اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی است . محیط اینترنت سرگرم کننده و جذاب است و اگر والدین میزان استفاده از اینترنت را کنترل نکنند امکان دارد کودک یا نوجوان به اینترنت معتاد شود .
دسترسی به محتوای غیر اخلاقی : یکی از بزرگ ترین نگرانی های والدینی که کودکشان از اینترنت استفاده می کند دسترسی آزاد به محتوای غیر اخلاقی و خارج از رده سنی کودک می باشد . و به همین دلیل استفاده از اینترنت در سنین پایین اصلا توصیه نمی شود .
تاثیر منفی روی سلامت جسمی : استفاده از اینترنت و بازی های مجازی به جای بازی های واقعی تحرک کودکان را کم می کند به همین دلیل این کودکان بیشتر چاغ می شوند و هم چنین به دلیل استفاده زیاد به مشکلات بینایی دچار می شوند .
مشکل در حوزه مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط : عده از محققان بر این باورند که استفاده مداوم و طولانی مدت از اینترنت باعث می شود کودک تنها باشد و با همسالان ارتباط برقرار نکند در نتیجه در روابط اجتماعی و برقراری ارتباط به مشکل بر بخورد .
هدر دادن زمان طلایی رشد : دوران کودکی از مهم ترین دوران زندگی انسان می باشد و فرد بیشترین یادگیری را طول دوره طلایی کودکی دارد و در این دوران است که استعدادها و علایق و سلایق کودک شکل می گیرد ؛ وقتی کودک در این سن بیشترین زمان خود را در اینترنت می گذراند بدیهی است که بهترین زمان رشد خود را از دست می دهد .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان