جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / ۵ بازی برای افزایش تمرکز کودکان

۵ بازی برای افزایش تمرکز کودکان

25 آذر 1400 4
2,766بازدید

تمرکز کردن به خصوص در سنین پایین و در کودکان کاری معمولا سخت و دشوار می‌باشد.به همین دلیل هم والدین باید به دنبال راه و روش‌های خاصی برای بالا بردن تمرکز در کودکان باشند.کودکان معمولا از انجام کارهایی که برایشان سخت و خسته کننده باشد طفره می‌روند، به همین دلیل تمرکز کردن هم برای آنها کاری سخت و خسته کننده به نظر می‌رسد.
مثلا کودکان ساعت‌ها می‌توانند برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه خود مانند کارتون‌‌های رنگارنگ را با دقت تماشا کنند، ولی هنگام تمرین حل کردن ذهنشان متمرکز نمی‌ماند!یکی از لذت‌های دوران کودکی بازی کردن است، پس برای افزایش تمرکز می‌توانیم از بازی‌ های افزایش تمرکز برای کودکان کمک بگیریم. به این ترتیب هم تمرکز کودکانمان افزایش میابد و هم با انجام بازی‌ های متنوع و جالب، اوقات خوش و سرگرم کننده‌ای را برایشان رقم خواهیم زد.

در ادامه برخی از بهترین بازی‌ های تمرکزی را با هم یاد می گیریم:

دانشمندان باور دارند که یک کودک می‌تواند به مدت ۳ الی ۵ دقیقه به ازای هر سال از زندگیش را به تمرکز و حواس کاملا جمع بپردازد. بر این اساس یک بچه ۵ ساله ممکن است بتواند تقریبا نزدیک ۱۵ دقیقه تمرکز کند درحالی‌که یک بچه ۱۰ ساله می‌تواند تا ۱ ساعت هم متمرکز بماند.

۱- بازی سکه یک بازی مناسب برای افزایش تمرکز کودکان
این یک بازی سرعتی است که مهارت‌ های حافظه و ترتیب گذاری را همزمان با تمرکز بهبود می‌بخشد.۵ سکه گوناگون را انتخاب کرده و به ترتیب کنار هم قرار دهید.سپس از کودکتان بخواهید به مدت ۱۵ ثانیه به سکه ها و ترتیب آن‌ها نگاه کند.حال روی سکه‌ها را با یک کاغذ پوشانده و از کودکتان بخواهید تا همان ترتیبی را که چیده شده بود، دوباره با سکه‌ها تکرار کند.زمانی که طول می‌کشد تا سکه ها را به درستی کنار هم قرار دهد با یک کرنومتر حساب کنید.اگر ترتیب اشتباه بود ازش بخواهید این کار را تا زمانی که ترتیب درست باشد تکرار کند.هرچه بیشتر این بازی را انجام دهید، کودک شما سریع‌تر و با‌ دقت‌تر خواهد شد. شما می‌توانید درجه سختی بازی را با زیاد کردن سکه‌ها و همچنین ترتیب‌های گوناگون زیاد کنید.

۲- تصویر برداری
تصویر برداری دومین بازی این لیست است که می تواند برای افزایش تمرکز در کودکان به ما کمک کند.این تمرین به کودک شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد چگونه هنگام نشستن بصورت ثابت و تمرکز کردن بر روی کاری که جلویش قرار دارد بهتر شود.یک تصویر ساده از یک کتاب رنگی تهیه کرده و یک کاغذ سفید به کودکتان بدهید و از او بخواهید تا از روی آن تصویر برداری کند.این کار را به این صورت انجام دهید که از کودکتان بخواهید تمرکز کرده و از روی تصویر تا جایی که می‌تواند بکشد.هر ۳۰ ثانیه یک‌بار بگویید دستش را تکان داده تا خستگی اش از بین برود.
با گذشت زمان می‌توانید مدت استراحت را کمتر کنید .همچنین در طول انجام فعالیت یادآوری کنید که سر جایش ثابت بنشیند و به حرکت مدادش دقت کند. این بازی هم برای افزایش تمرکز کودکان بسیار مفید است.

۳- شمارش معکوس یک بازی دیگر برای افزایش تمرکز کودکان
شمردن اعداد ممکن است چیزی ساده به نظر بیاید. اما وقتی به صورت معکوس انجام شود و کم کردن اعداد بصورت طبیعی و یکی یک نباشد. می‌تواند برای کودکان چالش برانگیز باشد. امام چگونه باید از این بازی برای افزایش تمرکز کودکان بهره برد؟ از کودکتان یک عدد شانسی مثل ۱۴۷ بخواهید سپس بگویید سه تا سه تا از آن عدد کم کند و بشمارد.
این بازی که یکی از بهترین بازی‌ های افزایش تمرکز برای کودکان است، با تمرین و تکرار زیاد باعث درمان عدم تمرکز و حواس پرتی در کودکان می‌شود.

۴- بازی‌های حرکتی به کمک کنسول ها!
گرچه گسترش علم و تکنولوژی تا حد زیادی ما را تنبل کرده است.اما اگر کنسولی مثل PlayStation یا Xbox دارید که از بازی های حرکتی پشتیبانی می‌کند، می توانید از آن برای بالا بردن تمرکز در کودکان استفاده کنید.یک بازی جذاب پر تحرک را انتخاب کرده و همراه با کودکتان آن را انجام دهید.انجام این بازی علاوه بر اینکه تمرکز کودکان را افزایش می‌دهد برای روحیه آنها هم مفید است.تحرک باعث شادی و نشاط بیشتر کودک و در نتیجه سوخت و ساز بیشتر انرژی می‌شود.

۵- کودک شما همچنان مشکل تمرکز دارد؟
کمبود تمرکز در سنین پایین و به خصوص هنگام دبستان امری طبیعی است.با این‌حال برای یک‌سری از کودکان این مشکل می تواند به موضوع بسیار مهمی تبدیل شود.
اختلال کمبود توجه بیش فعالی یک بیماری است که در آن ناتوانی در تمرکز عامل کلیدی شرایط است.اگر شما نگرانی در این زمینه دارید و مطمئن نیستید آیا کودک شما دچار این مشکل شده است، بهتر است با معلم و مشاور آموزشی کودکتان حرف بزنید تا از شرایط مطلع شده و در صورت لزوم اقدام صورت بگیرد.
درمان این اختلال به کمک روانشاس کاملا ممکن است.پس حتی اگر کودک شما دچار این مشکل بود، خونسرد باشید و به او کمک کنید تا بهبود یابد.


 جمع بندی
در آخر تمرینات بسیار متنوع دیگری هم موجود است تا از آن‌ها جهت بهبود عملکرد تمرکز و همچنین تقویت حافظه کودکان استفاده کنید. این موارد یک‌سری از فعالیت‌ها و بازی‌های افزایش تمرکز کودکان بود که با شما در میان گذاشتیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان