جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / رژیم غذایی پرچرب به عنوان یکی از عوامل ریزش مو معرفی شد

رژیم غذایی پرچرب به عنوان یکی از عوامل ریزش مو معرفی شد

3 مهر 1400 4
444بازدید

پژوهشگران معتقدند غذاهای پرچرب در نهایت به نازک شدن مو و ریزش آن می انجامد. علاوه بر آن چاقی ناشی از ژنتیک نیز با نازک شدن مو و ریزش آن ارتباط مستقیم دارد.

 پژوهشگران ژاپنی در تحقیقات اخیر خود متوجه ارتباط بین رژیم غذایی پر چرب در افراد چاق و ریزش مو شدند. البته چاقی و رژیم غذایی پرچرب با مشکلات و بیماری های قلبی و دیابت نیز همراه خواهد بود. پژوهشگران دانشگاه پزشکی توکیو با بررسی تاثیر رژیم غذایی پرچرب و در ادامه آن چاقی متوجه ریزش مو روی نمونه‌های آزمایشگاهی شدند. به گفته این محققان القای سیگنال های ویژه التهابی در اثر چاقی سلول های بنیادی فولیکول مو را از بین میبرد. حتی از بازسازی آن نیز جلوگیری کرده و در نهایت منجر به ریزش مو خواهد شد.


سلول های بنیادی فولیکول مو وظیفه بازسازی خودکار چرخه های فولیکول را برعهده دارند. در واقع این چرخه امکان رشد مداوم را فراهم می‌کند. البته با افزایش سن این سلول ها جایگزین نخواهد شد و تعداد آنها کاهش خواهد یافت. به همین دلیل موها نازک می شوند. از طرفی افرادی که دچار چاقی ژنتیکی هستند در معرض آلوپسی آندروژنیک نیز قرار می گیرند.

هیرو نوبا مورایناگا یکی از محققان این پروژه می‌گوید: چاقی و رژیم غذایی پرچرب سلول های بنیادی فولیکول مو را از بین می برند. با بررسی این سلول ها در موش‌ها متوجه شدیم که سلول‌های بنیادی فولیکول مو روی سطح پوست در هنگام فعالیت تغییر شکل می دهند. به طوری که پس از رژیم غذایی پرچرب طی ۴ روز موشها دچار ریزش موی سریعتری  شدند و فولیکول موی آنها نیز کاهش یافت.


چه میوه هایی برای جلوگیری از ریزش مو مؤثرند؟
کیوی
کیوی حاوی مقادیر زیادی از ویتامین A ، ویتامین E ، ویتامین K و آنتی اکسیدان های فلاونوئید مانند بتاکاروتن ، لوتئین و زانتین است. کیوی همچنین سرشار از مواد معدنی مانند روی ، منیزیم و فسفر است. اینها به تقویت گردش خون مناسب در پوست سر کمک می کنند ، بنابراین ریشه موها را تقویت می کند.

علاوه بر این ، ویتامین E موجود در کیوی با محافظت از موها در برابر آسیب های رادیکال آزاد به تقویت سلامت آنها کمک می کند.

سیب
سیب حاوی ویتامین A ، ویتامین B و ویتامین C است که همگی برای حفظ پوست سر و موهای سالم بسیار ضروری هستند. سیب همچنین منبعی از آنتی اکسیدان ها میباشد که رادیکال های آزاد را دور میکند و به تجدید سلول کمک می‌کند.

در سال 2002 ، تیمی از محققان ژاپنی به بررسی ارتباط عصاره سیب و رشد مو پرداختند و دریافتند که سیب حاوی ترکیبی به نام پروسیانیدین B-2 است. این ترکیب به رشد مو کمک می کند بنابراین به نظر می رسد مصرف یک سیب در روز ، نازک شدن مو و کچلی را به دور نگه میدارد.

اسفناج
اسفناج منبع عالی آهن ، ویتامین A و C و پروتئین است. کمبود آهن عامل اصلی ریزش مو است و اسفناج نه تنها غنی از آهن است بلکه حاوی سبوم ، نوعی نرم کننده طبیعی موها است. سیب همچنین حاوی اسید امگا 3 ، منیزیم ، پتاسیم و کلسیم می باشد که به حفظ سلامت پوست سر و موهای براق کمک می کند.

پاپایا
پاپایا حاوی کلاژن است که یکی از پروتئین های قدرتمند در بدن است. علاوه بر حفظ خاصیت ارتجاعی پوست ، کلاژن همچنین بخش مهمی از ساختار موهای شما را تشکیل می دهد. پاپایا همچنین سرشار از ویتامین C است که در تولید کلاژن بسیار ضروری است.

توت فرنگی
توت فرنگی حاوی مقادیر زیادی از سیلیس است. سیلیس یک ماده معدنی برای تقویت و رشد مو است. سایر غذاهای سرشار از سیلیس شامل برنج ، جو ، پیاز ، کلم ، خیار و گل کلم می‌باشند.

انگور
از زمان های بسیار قدیم برای درمان ریزش مو و تقویت سلامت پوست سر از انگور استفاده شده است. این میوه منبع عالی از چندین ماده مغذی مو مانند ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است. محتوای زیاد آب انگور بدن را سم زدایی می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند. همچنین حاوی سیستئین ، یک اسید آمینه است که باعث تقویت پیوندهای شیمیایی برای تقویت مو می شود.

هلو
برای حفظ موی سر سالم ، حفظ رطوبت پوست سر ضروری است. پوست سر حاوی غدد روغنی است که سبوم تولید می کند ، روغن طبیعی که موها را چرب نگه میدارد.

هنگام نازک شدن و ریزش مو ، هلو می تواند به کند شدن آن کمک کند زیرا این میوه سرشار از ویتامین های A و C است و به عنوان یک مرطوب کننده ایده آل برای پوست سر عمل می کند. مطالعات همچنین حاکی از آن است که کمبود ویتامین A با مشکلات سلامتی از جمله ریزش مو مرتبط است.

آناناس
آناناس غنی از آنتی اکسیدان ها ، ویتامین C ، منگنز و ویتامین B6 است. ویتامین ها و مواد معدنی همراه با خاصیت آنتی اکسیدانی میوه ، گزینه ای ایده آل برای مبارزه با رادیکال های آزاد می باشند. برای مبارزه با رادیکال های آزاد ، بدن به آنتی اکسیدان ها نیاز دارد.

رادیکالهای آزاد می توانند به سلولهایی آسیب وارد کنند که به نوبه خود باعث رشد موها شده و حتی به موهای شما آسیب می رساند.

موز
مواد مغذی موجود در موز ، قدرت فولیکول های مو را فراهم می کند و از ریزش مو جلوگیری می کند. این گیاه حاوی بیوتین ، اینوزیتول و پارا آمینوبنزوئیک اسید، سه ویتامین مهم B کمپلکس است که برای تسهیل رشد مو بسیار مهم هستند. ویتامین B موجود در موز با بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی در پوست سر ، رشد مو را افزایش می دهد. موز همچنین اثرات استرس و کلسترول را که باعث تاثیرات منفی بر رشد مو می شوند را کاهش می دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان