جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / پد اسکوپ دستگاهی برای تشخیص انحراف کف پا

پد اسکوپ دستگاهی برای تشخیص انحراف کف پا

24 خرداد 1400 5
791بازدید

پد اسکوپ یک دستگاه تشخیصی برای انحراف های کف پا می باشد . در صورت استفاده از نوع دوربین دار آن می توان اطلاعات بسیار مفیدی دریافت کرد. در ادامه به چند مورد از اسکن های ذخیره شده و نحوه ی تشخیص از روی عکس پرداخته می شود.


لازم هست که قبل از توضیح نمونه های اسکن پداسکوپ زیر؛ با چند کلید واژه و ناحیه پا آشنا شویم :


قسمت پاشنه(HEEL) ،
قسمت میانی پا (MIDFOOT) که شامل قسمت میانی خارجی و داخلی است ،
قسمت جلویی پا (FOREFOOT) که این هم مانند قسمت میانی شامل سه قسمت است ،

و نهایتا قسمت های زیر انگشتهای پا .

الگوی صافی کف پای دو طرفه
صافی کف پای دو طرفه از نوع (pes planus) چه همراه (heel valgus) یا والگوس پاشنه باشد و چه اینکه بدون چرخش شدید پاشنه باشد ، در هر صورت در عکس یا اسکن گرفته شده از کف هر دو پا در قسمت تحتانی قوس طولی-داخلی(Longitudinal arch) کاملا رنگی و هم رنگ بقیه نقاط دیگر می باشد.عکس زیر را ببنید تا کامل متوجه مطلب بشوید ؛

الگوی صافی کف پای یک طرفه
صافی کف پای یک طرفه از نوع (pes planus) چه همراه (heel valgus) یا والگوس پاشنه باشد و چه اینکه بدون چرخش شدید پاشنه باشد ، در هر صورت در عکس یا اسکن گرفته شده از کف پا در قسمت تحتانی قوس طولی-داخلی(Longitudinal arch) در یک طرف کاملا رنگی و همرنگ بقیه نقاط کف پا می باشد و در طرف دیگر قسمت تحتانی قوس طولی-داخلی با دیگر نقاط پا حالا چه قرمز ، چه سبز و هر رنگی متفاوت باشد.با این حال گذشته از پر رنگ و کم رنگ بودن این نقاط ؛برای اینکه کامل متوجه شوید اسکن حاصل از صافی یک طرفه در دستگاه پداسکوپ مشابه شکل زیر می باشد ، به این صورت که کف پای صاف کاملا قرمز(رنگ قرمز : بدلیل قرمز بودن چراغ ) و کف پای طرف دیگر در قسمت قوس طولی - داخلی قرمز نیست.

الگوی کف پای گود
این اسکن یا عکس از کف پایی که گود است که معمولا به صورت تقریبی به شکل زیر است. پد اسکوپ می تواند به بهترین صورت ممکن این اختلال را تشخیص دهد.


الگوی کف پای نرمال
حالا که انواع اسکن ها روی دستگاه پداسکوپ مقایسه شد باید به اسکن کف پای نرمال بپردازیم . اسکن گرفته شده از کف پای نرمال به این معناست که قوس های طولی مخصوصا قوس طولی- داخلی(Longitudinal arch) در پرینت گرفته شده قابل تشخیص باشد و همچنین مهتر از همه ی اجزا در تمام قسمت ها عکس گرفته شده از کف پا تقریبا به یک مقدار پررنگ یا کم رنگ باشد ، چون قطعا پر رنگ بودن یک ناحیه نسبت به بقیه نواحی قطعا نیاز به تحلیل های متفاوتی را می طلبد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان