/ / آموزش برنامه‌ریزی به کودکان

آموزش برنامه‌ریزی به کودکان

آموزش مسائل به کودکان نسبت به دیگر گروه سنی آسانتر است اگر بدانیم از چه راهی اقدام کنیم . ذهن کودک کمتر درگیر مسائل گوناگون و آشفتگی درونی است برای همین آمادگی بهتری برای پذیرش چیزهای جدید دارد. اما ما باید آموزش برنامه ریزی به کودکان را مناسب با سن کودک و با در نظر گرفتن توانایی های آن مد نظر بگیریم.

اولین چیزی که باید توجه داشته باشیم این است که ما بزرگترها الگوی کودکانمان هستیم. کودکان بیشتر الگوهای رفتاریشان را از روی عادتهای ما تقلید می کنند بنابراین ما خودمان باید در کارها و رفتارمان نظم و برنامه ریزی را به کودکانمان نشان دهیم .

در مرحله بعد باید بدانیم که با چه گروه سنی روبه رو هستیم . معمولا کودکان از امر و نهی و بایدها خوششان نمی آید و در برابر امر و نهی مقاومت نشان می دهند . باید طوری این کار را به آنان آموزش دهیم که احساس مفید بودن کنند نه زیر دست بودن.

برای آموزش برنامه‌ریزی به کودکان باید:
۱- با بازی به او برنامه ریزی و نظم را یاد بدهیم.

۲- از کودک سوال کنیم که به نظر او چه کارهایی می توان برای نظم در کارها انجام دهیم.

۳- فایده برنامه ریزی و نظم را در قالب شعر و قصه به آنان بگوییم.

۴- به کودکان کارهایی را سپرده و از او بخواهیم طبق زمان‌بندی مشخص با نظم کارها را انجام دهد.

۵- خودمان در رفتارمان به او فواید نظم را نشان دهیم.

۶- برای کارهایی که بر اساس برنامه‌ریزی و نظم انجام داده‌اند کودک را تشویق کرده و برایش جایزه در نظر بگیریم.

۷- وقتی کارها را درست و بر اساس برنامه انجام داد با جملات زیبا و خوب به او قوت قلب و اعتماد بدهید. مثلاً من به تو افتخار میکنم که اینقدر عالی هستی یا عزیزم تو فوق‌العاده‌ای.

۸- اگر کاری را نتوانست خوب و طبق برنامه انجام دهد او را سرزنش نکنید. بلکه از او بخواهید دفعه بعد با دقت بیشتری کارهایش را انجام دهد.

۹- بعضی از امور خانه را به او سپرده تا او احساس مفید بودن در کنار شما کند.

۱۰- در کنار همه این کارها به کودکتان استفاده از تکنولوژی را یاد بدهید تا بتوانند برای انجام بهتر و سریع تر کارها می توانند از دنیای مجازی استفاده کنند تا زمان بیشتری را برای انجام بقیه کارهایشان ذخیره کنند.

مثلا برای انجام تحقیقات در س ها می توانند به راحتی به مطالب مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.

۱۱- با کودکتان مسابقه بگذارید. مسابقه هر کس کارهایش را طبق برنامه ریزی انجام داد و اگر در این میان طرف مقابل کارهایش را درست انجام نداد مچش را بگیرد.

باید بدانیم که در آموزش برنامه ریزی به کودکان، تغییرات نباید ناگهانی اتفاق بیفتد، در این صورت کودک دل زده و خسته میشود، تغییرات باید کم کم در برنامه روزانه کودک ایجاد شود.


670 بازدید 2 تیر 1398, 12:19
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.