جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / صحبت کردن با نوزاد، چه فوایدی دارد

صحبت کردن با نوزاد، چه فوایدی دارد

12 مهر 1399 4
1003بازدید

برخی از اشکال صحبت کردن کودک (مانند استفاده از صدای آواز خواندن) می تواند باعث تقویت رشد زبان کودک شما شود ، اما از کلمات نادرست خودداری کنید.
والدین تقریباً با همه زبانها - حتی زبان نشانه ها – با کودک صحبت می کنند ، اما به نظر می رسد کودکان صدای آوای والدین را بیشتر از صحبت کردن دوست دارند . حتی اگر بزرگسالان آن را آزار دهنده بدانند.
این فقط نوع سخنرانی مهم نیست. مطالعه ای در آوریل 2014 توسط محققان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه کانکتیکات نشان داد که مکالمات یک به یک با استفاده از گفتگوی کودک منجر به پیشرفت بهتر زبان می شود
کودک نو پای شما شروع به یادگیری گفتگو می کند و آن را تحویل می دهد که همیشه والدین از این صحبت های اولیه بسیار ذوق زده می شوند.
کودکان نوپا اغلب نسخه های کلمات خود را اختراع می کنند. برای اصلاح آنها فشار وارد نکنید. هنگامی که کم کم بزرگ می شوند آن ها یاد می گیرند کلمات را درست ادا کنند ، مهمترین چیز این است که آنها یاد می گیرند کاربرد کلمات چیست.
تحقیقات جدید در مورد نوزادان و رشد زبان در مجله کودکان و نوجوانان نشان می دهد که ممکن است پدر و مادرها به صحبت کردن بپردازند. این مطالعه نشان داد که مادران بیش از پدران از بدو تولد تا هفت ماه با نوزادان خود گپ می زنند و این نوزادان نیز به احتمال زیاد به صدای مادرانشان بهتر پاسخ می دهند. همه نوزادان از مکالمه بهره مند می شوند و باید مکالمه ی هر دو والدین را تا حد ممکن بشنوند.
نکته: یک مطالعه در دانشگاه استنفورد نشان داده است که صحبت کردن با جملات طولانی تر و متنوع تر نیز می تواند به تقویت مهارت های زبان کودک شما کمک کند. از گرامر مناسب استفاده کنید و سعی کنید مکالمه های کامل با جمله داشته باشید ، حتی اگر می دانید که همه آن را نمی فهمد - این زمینه را آموزش می دهد و به نوزادان کمک می کند تا بین کلمات و مفاهیم ارتباط برقرار کنند.

گریه کردن اولین ارتباط کودک است
از لحظه تولد نوزادان روش بسیار موثری برای گفتن فکر و احساس خود به شما دارند. و آن گریه است.
گریه کردن به این صورت است که نوزادان به شما اطلاع می دهند که چه چیزی می خواهند یا به چیزی احتیاج دارند – مثلا با گریه هایش به شما می گوید خسته است ، گرسنه است ، مرا بغل کنید و یا احساس سرما و گرما می کند و حتی گاهی اوقات نوزادان بدون هیچ دلیل واضحی گریه می کنند.
گریه تنها راهی است که کودک می داند چگونه نیازهای خود را بیان کند.
هنگامی که کودک مدت طولانی گریه می کند و نمی تواند آرام شود ، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

چگونگی شروع صحبت کردن با کودک
کودک شما از بدو تولد تمام حرف ها و مکالمات را می بیند. فقط همین گوش دادن به شما و تماشای صحبت کردن شما به کودک شما کمک می کند تا اصول برقراری ارتباط را یاد بگیرد.
به عنوان مثال ، کودک جدید شما برای برقراری ارتباط با شما از تماس چشمی استفاده می کند. او ممکن است به چهره شما نگاه کند و دهان شما را تماشا کند. او همچنین با دقت به هر کلمه و صدایی که می گویید گوش فرا می دهد .
در 7-8 هفتگی ، کودک شما متوجه می شود که صدا دارد. شما می توانید انتظار داشته باشید که او در این سن شروع به آوا سازی با دهان خود می کند.
و با بزرگ شدن کودک شما ، او شروع به صداهای بیشتری می کند. به عنوان مثال ، او با صداهایی مانند عطسه ، سرفه ، لگد زدن و فشار دادن آتوجه شما را جلب می کند. او همچنین شروع به لبخند زدن می کند. و سپس او از حرکاتی مانند اشاره کردن و تکان دادن دست استفاده خواهد کرد.
کودک شما در حال ایده گرفتن از مکالمه است و می خواهد انواع چیزهای جالب را برای شما تعریف کند.

چگونه کودک را به صحبت کردن تشویق کنیم
وقتی نوزادان هوشیار هستند ، آنها بیشتر علاقه مند به برقراری ارتباط هستند.
هنگامی که کودک شما نشانه هایی از تمایل به برقراری ارتباط را نشان می دهد ، می توانید به کارهایی که انجام می دهد، پاسخ دهید:
زمانی که کودک شما ذوق و شوق می کند.
زمانی که حالات صورتش را تغییر می دهد .
زمانی که به چیزی اشاره می کند ، در مورد آنچه به او اشاره می کند صحبت کنید.
اگر دست و پا می زند به او عکس العمل نشان دهید و با او صحبت کنید.
اگر کودک شما علاقه ای به گپ زدن ندارد ، می توانید بار دیگر امتحان کنید.خسته نشوید کم کم ارتباط برقرار می کند .بگذارید علاقه و پاسخ های کودک شما را راهنمایی کند.
بسیاری از والدین فکر می کنند کودک متوجه صحبت ها و برخورد ها نمی شود در حالی که تمام حرکات را متوجه می شود و صحبت کردن با او در رفتار آینده و تقویت مغز او تاثیر می گذارد .هرچقدر با کودک خود بیشتر صحبت کنید ، آسانتر می شود و از از کودک خود پاسخ خواهید گرفت .
نکته اصلی ایجاد احساس دوست داشتن و گرم بین شما و کودک است. برای ترغیب مهارتهای گفتاری و زبانی کودک می توانید از تعامل لذت بخش ساده استفاده کنید.

مطالعات نشان می دهد که صحبت با نوزادان باعث افزایش قدرت مغز آنها می شود
این مقاله بیش از 6 سال قدمت دارد.
محققان می گویند ، خواندن داستان هنگام خواب برای کودک و صحبت با آنها از بدو تولد ، قدرت مغز آنها را تقویت می کند و آنها را برای موفقیت در مدرسه آماده می کند.
مطالعات مربوط به نوزادان و کودکان نوپا نشان داد که تفاوت های چشمگیر در واژگان و مهارت های پردازش زبان آنها در اوایل 18 ماهگی پدید آمده است.
گپ زدن با نوزادان به آنها در درک قوانین و ریتم های زبان در سنین پایین کمک می کند و پایه و اساس آنها را برای ایجاد درک درست از نحوه کار دنیا فراهم می کند.
تکرار به کودکان کمک خواهد کرد تا کلمات را به خاطر بسپارند ، در حالی که یادگیری روابط بین به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند تصویری از جهان را تا رسیدن به سن مدرسه بسازند.
صحبت با نوزاد را باید از روز اول با آن ها شروع کنید .با صحبت کردن با نوزاد ذهن کودک را آماده می کنید ، ذهنی که می تواند مفهوم سازی کند ، که می تواند در مورد گذشته و آینده فکر کند.
طبق آزمایشات انجام شده کودکانی که والدینشان بیشتر با آن ها صحبت می کنند به تصاویر و صحبت ها سریع تر عکس العمل نشان می دهند .در این مطالعه دریافتند که کودکانی که عکس العمل کندتری داشتند 200 میلی ثانیه از کودکان پرسرعت تر کندتر بوده اند.
در واقع کودکانی که کندتر بودند کودکانی بودند که والدینشان کمتر با آن ها صحبت می کرد.زمانی والدین بیشتر با نوزادان گپ می زنند ، پردازش زبان فرزندانشان بهبود می یابد و سریعتر کلمات جدید یاد می گیرند.
گرچه تفاوت عملکرد بسیار اندک است، اما تأثیر چشمگیری در آمادگی کودکان برای مدرسه داشت ، به طوری که برخی از کودکان بیش از دو سال در سن 5 سالگی در مهارت های کلامی و حافظه از دیگران عقب مانده اند.

والدین باید چه کار کنند
والدینی که بیشتر با فرزندان خود صحبت می کنند ، احتمالاً توانایی های فرزندشان را توصعه می دهند.شما موظف هستید که به آنها غذا بدهید ، آنها را بشویید ، لباسشان را بپوشانید . در حالی که شما همه ی این کارها را انجام می دهید باید با آنها صحبت کنید و ارتباط کلامی برقرار کنید .

مخرب ترین کاری که والدین انجام می دهند
والدین باید کودک خود را با گفت و گوهایی درگیر کند که برای نوزاد و کودک نوپا جذابیت داشته باشد .مخرب ترین کاری که بسیاری از والدین این روزها انجام می دهند این است که به جای صحبت کردن با کودکانشان و برقراری ارتباط صحیح با آن ها ، کودکشان را ساعت ها جلوی تلویزیون می نشانند و یا موبایلی در اختیارش قرار می دهند تا سرگرم باشد که این کارها تاثیرات بسیار مخربی در رشد زبان کودک دارد.

چه نوع گفت و گویی صحیح است؟
والدین نباید گفتگوهای خود را به گفتگوهای ساده ی کودکانه محدود کنند. زبان غنی و پیچیده ، با صفت ها و بندهای فرعی ، به آنها کمک کرد تا ساختار پیچیده زبان را بیاموزند. کودکان هرچه را که نشنوند یاد نمی گیرند.

چه نوع صحبت کردن برای نوزادان و کودکان نوپا مناسب است؟
صحبت کردن صحیح با نوزادان و کودکان نوپا لزوماً روش خااصی ندارد. شما می توانید با کودک خود در مورد همه ی کارهایی که انجام می دهد و هر آنچه که در اطرافش رخ می دهد صحبت کنید.
شما برای برقراری ارتباط با کودک نوپای خود از هر فرصتی استفاده کنید .در هرجایی که قرار داشته باشید راه برای برقراری ارتباط وجود دارد .کودک نوپا به بسیاری از اتفاقات اطراف و اشیای اطرافش عکس العمل نشان می دهد شما می توانید برای هر کدام از این عکس العمل ها با کودکتان حرف بزنید داستانی بسازید و به راحتی ارتباط برقرار کنید..

نکاتی برای صحبت با نوزادان و کودکان نوپا
ممکن است مکالمه ای با کودک یا کودک نو پا داشته باشید که زیاد صحبت نمی کنند یا عکس العملی نشان نمی دهند، اما شما در این مورد ادامه دهید. مکالمات و فعالیتهایی که برخی از ایده های زیر را در بر می گیرد ، برای رشد مهارت های زبانی کودک شما مناسب است.
با فرزند خود تنظیم شوید
حواس پرتی ها را کاهش دهید. تلویزیون یا رایانه را خاموش کنید و هر شرایطی را که به شما کمک می کند فقط "حضور داشته باشید" برای صحبت با فرزندتان انجام دهید.
توجه کنید که فرزند شما به چه چیزی علاقه دارد ، سوالی بپرسید یا اظهار نظر کنید و سپس به فرزندتان فرصت دهید تا پاسخ دهد.
همانطور که کودک نوپای شما یاد می گیرد صحبت کند ، به او فرصت دهید تا برای ایده های خود کلمات را پیدا کند و هنگام صحبت کردن واقعاً گوش کنید. به عنوان مثال ، سعی کنید جملاتش را تمام نکنید و قبل از اینکه شروع به حرف زدن کنید مطمین شوید که جمله اش تمام شده است .این گونه رفتار این پیام را برای کودک ارسال می کند که آنچه می گوید اهمیت دارد.


از مکث های طبیعی استفاده کنید.
فرزند شما سرانجام با توسعه زبان یاد می گیرد جملات را کال کند .
جالب باشید
با فرزند خود در مورد چیزهایی که علاقه مند است صحبت کنید - به عنوان مثال ، پدر بزرگ امروز ممکن است چه کاری انجام دهد ، یا اتفاقاتی را که با هم تجربه کرده اید به صورت داستا ن برایش بازگو کنید.
با فرزندتان در مورد اعضای خانواده قصه بسازید.مثلا در مورد اینکه پدربزرگ امروز چه کاری انجام می دهد.
گفت و گوهایتان را با لحن جذاب انجام دهید. آنچه شما در مورد آن صحبت می کنید به اندازه نحوه صحبت کردن در آن مهم نیست.
اگر از کلمات پیچیده استفاده می کنید ، با استفاده از کلمات توصیفی ، آنها را توضیح دهید. به عنوان مثال ، "ما می خواهیم متخصص اطفال را ببینیم - این یک پزشک ویژه است که همه چیز را در مورد نوزادان و کودکان می داند".

چه زمانی باید نگران باشید
نوزادان با نرخ های مختلفی رشد می کنند. بسیاری از نوزادان زود تماس چشمی برقرار می کنند ، اما دیگران ممکن است حدود سه ماه طول بکشد تا ارتباط لازم را برقرار کند. اگر کودک شما کارهایی را که هم سن و سالانش انجام می دهند انجام نمی دهند ، لزوما به این معنا نیست که باید نگران شوید.
همچنین لازم به یادآوری است که کودکان در میزان بیان خود با یکدیگر تفاوت دارند. کودکانی که شیطون تر هستند بیشتر از کسانی که آرام تر هستند صدا تولید می کنند و ارتباط برقرار می کنند.
اما گاهی اوقات تاخیر در مهارت های ارتباطی می تواند نشانه ای از اختلالات جدی در رشد یا تاخیر در رشد باشد ، از جمله تأخیر در زبان ، اختلال شنوایی ، ناتوانی ذهنی و اختلال طیف اوتیسم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان