/ / راهکار مشکل بد غذایی کودکان

راهکار مشکل بد غذایی کودکان

برخی از مشکلات غذا خوردن کودکان ماهیتاً رفتاری است . والدین اغلب نگران این مسائل هستند که چرا فرزندشان فقط یک غذای خاص را می خورد ، به اندازه کافی غذا نخورده یا زیاد غذا می خورد . بیشتر مشکلات غذا خوردن آن قدر طولانی نیستند که در رشد و نمو کودک اختلال ایجاد کنند .

نمودارهای رشد می توانند به شما برای تعیین طبیعی یا مختل بودن رشد فرزندتان کمک کنند . اگر نگرانی های متعددی در مورد ظاهر یا وزن فرزندتان دارید ، کودکتان وزنش را از دست می دهد یا بیشتر از سرعت معمول وزن می گیرد لازم است با پزشک مشورت کنید اما اگر دغدغه شما در حال حاضر درمان مشکلات تعذیه بچه است می توانید از راهکارهایی که در ادامه می آید برای حل مشکل بد غذایی کودکان استفاده کنید .

فرزندم میوه و سبزیجات نمی خورد
والدین به سبزیجات و میوه ها بسیار اهمیت می دهند و احساس می کنند برای حل مشکل بدغذایی آن ها ، باید فرزندانشان را مجبور به خوردن آن ها بکنند . در نتیجه ، یکی از مشکلات تغذیه بچه ها این است که برخی از کودکان سبزیجات نمی خورند و برخی از آن ها میوه و برخی هم نه سبزیجات می خورند نه میوه . اما لازم است بدانید که اگر کودکان این مواد غذایی را نخورند فاجعه ای رخ نمی دهد . اگر بیمار شود ناشی از مسئله دیگری است .

در مقابل میوه و سبزیجات خوردن کودک ، آرام باشید و خودتان از خوردن این مواد مغذی لذت ببرید . میوه ها و سبزیجات مواد مغذی یکسانی دارد و اگر فرزندتان فقط یکی از آن ها را می خورد نگران نباشید . به هر حال ، مواد غذایی لازم به بدنش می رسد . از سوی دیگر ، وقتی شما این مواد غذایی را می خورید فرزندتان هم در نهایت از شما یاد می گیرد . به منظور حل مشکل میوه و سبزیجات خوردن فرزند ، می توانید طعم قوی سبزیجات را برای کودک با کمی نمک ، سس ، خرده نان و ادویه جات تعدیل کنید . ممکن است کودکان از بافت میوه خوششان نیاید برای این مسئله می توانید بافت آن را با استفاده از سس ، دسر یا استفاده از کنسرو میوه ، تعدیل کنید .

اگر می گویی فرزندم میوه و سبزیجات نمی خورد لازم است بدانید که فشار آوردن به کودک مسئله ای را حل نمی کند . فرزندتان متوجه رشوه دادن ها و تحسین های شما می شود . او فرض می کند وقتی شما همه تلاشتان را انجام می دهید تا میوه و سبزیجات بخورد ، حتماً این مواد غذایی نمی توانند خوب باشند . از خوردن میوه و سبزیجات خود لذت ببرید و کودکتان هم با خودش خواهد گفت " یک روز منم از این غذاها می خورم " .

خواهید دید که کودک چگونه غذاهای ناآشنا را می خورد و بد غذایی او حل می شود . وقتی شما میوه و سبزیجات را بر سر میز می آورید در ابتدا فقط به آن نگاه می کند ، سپس ممکن است در پختن یا آماده کردن آن به شما کمک کند اما آن را نخورد و بعد می بینید یک روز آن را در دهان گذاشته و دوباره بیرون می آورد . ممکن است لازم باشد 15 تا 20 بار میوه و سبزیجات را بیاورید تا کودک تمایل به خوردن آن ها پیدا کند و این امکان هم هست سال ها طول بکشد . بنابراین از غذای خود لذت ببرید .

فرزندم هر غذایی را نمی خورد
بسیاری از والدین می گویند فرزندم هر غذایی را نمی خورد . لازم است بدانید که همه کودکان خردسال تقریباً این مسئله را تجربه می کنند . چون برای آن ها تمام غذاها جدید بوده و یادگیری خوردن آن ها نیاز به زمان و تجربه دارد . از فشار آوردن به کودک خودداری کرده و آرامش خود را حفظ کنید . هدف ، آرامش و راحتی کودک شما در وعده های غذایی و در ارتباط با غذا است . اگر به این هدف برسید فرزندتان دیر یا زود تقریباً هر آنچه شما به عنوان غذا می خورید را می خورد .

برای حل مشکل بد غذایی کودکان ، این نکته را حتماً رعایت کنید که برای وعده های غذایی کودک و میان وعده ها برنامه مرتبی داشته باشید تا کودک در هنگام غذا گرسنه بوده اما این گرسنگی شدید نباشد . اجازه ندهید بین وعده ها و میان وعده ها ، کودک چیزی به جز آب بخورد . از او نپرسید برای غذا چه می خواهد و یکی دو چیزی که او دوست دارد را در غذا بگنجانید اما غذای جداگانه ای برایش درست نکنید . به او بگویید : " مجبور نیستی غذا بخوری " و نشان دهید که روی حرفتان مصمم هستید . اجازه دهید فرزندتان آنچه دوست دارد از غذا بخورد و به بقیه آن فکر نکنید .

به منظور درمان مشکل تغذیه بچه و جلوگیری از اشتباهات والدین در تغذیه کودکان ، به هیچ وجه به فرزندتان فشار نیاورده و رشوه ندهید . این کارها باعث می شود دوست داشتن غذاها باعث دردسر بزرگی بشود . به جای آن در مورد غذاهایی که دوست داشته یا ندارد با فرزندتان صحبت کنید . وعده های غذایی را به یک لذت تبدیل کنید . به او بگویید " باید رفتار مناسبی موقع غذا خوردن داشته باشی . بگو بله لطفا و نه ممنون . نق زدن برای یک غذای خاص یا گفتن اه نداریم " . روی حرفتان بمانید .

فرزندم خیلی کم غذا می خورد
شکایت برخی از والدین نیز این است که فرزندم خیلی کم غذا می خورد . همه کودکان می دانند برای رشد طبیعی خود به چه میزان غذا نیاز دارند . چرا فکر می کنید فرزندتان به اندازه کافی غذا نمی خورد ؟ آیا او نسبت به سایر کودکان کمتر غذا می خورد ؟ آیا او از سایر کودکان کوچکتر است ؟ آیا دائماً سعی می کنید به او غذا یا نوشیدنی بدهید و وقتی آن ها را خورد از او سپاسگزار باشید ؟

برای درمان مشکلات تغذیه بچه ، ابتدا لازم است بدانید بعضی از کودکان زیاد غذا می خورند برخی کم . بعضی از کودکانی که مقدار زیادی غذا می خورند هنوز کوچک و لاغر هستند و برخی از کودکان فقط کوچک هستند و بعضی بزرگ . تا زمانی که وزن کودکتان به نمودار رشد نزدیک است یعنی اینکه او به خوبی رشد می کند . اما اگر اینطور نیست لازم است به پزشک مراجعه کنید .

برای حل مشکل کم غذا خوردن کودک ، طوری به او غذا بدهید که نگران وزن او نباشید . بین وعده ها و میان وعده های کوچک ، فقط اجازه دهید فرزندتان آب بخورد تا هنگام وعده غذایی سیر نباشد . در هنگام صرف وعده غذایی ، آرامش داشته باشید و اجازه دهید کودک غذایش را خورده و به او فشار نیاورید . غذای یکسانی برای همه درست کنید . غذاهایی که چربی بالایی دارند را نیز درست کنید مثل سس سالاد ، مایونز و کره اما کودک را مجبور به خوردن آن ها نکنید .

فرزندم خیلی زیاد غذا می خورد
کودکان فقط از ترس گرسنه ماندن ، زیاد غذا می خورند . وقتی اجازه دهید در مورد میزان غذا خوردن ، خود کودک تصمیم بگیرد او به اندازه ای که طبیعت برای او در نظر گرفته غذا خواهد خورد . تا وقتی که وزن فرزندتان به نمودار رشد نزدیک باشد و چاقی کودکان در او نباشد جای نگرانی نیست اما اگر اینطور نبود به پزشک مراجعه کنید .

برخی از والدین می گویند فرزندم خیلی زیاد غذا می خورد ، اما راه حل چیست ؟ طوری به فرزندتان غذا بدهید انگار که نگران وزنش نیستید . از هنگام تولد ، بر اساس تقاضای کودک ، به او غذا بدهید و هر موقع آماده بود به او غذای کمکی بدهید . همچنین ، لازم است بدانید که برخی از کودکان عاشق غذا خوردن هستند اما باز هم می دانند که به چه میزان غذا نیاز دارند . برخی کودکان از بدو تولد تقریباً بزرگتر از بچه های دیگر هستند و تا زمانی که رشد آن ها پایدار باشد مسئله ای وجود ندارد .

به منظور حل مشکل زیاد غذا خوردن کودک ، برای زمان وعده های غذایی و میان وعده ها برنامه منظم داشته باشید . به او اجازه ندهید بین این اوقات ، چیزی به جز آب بخورد . برای همه ، غذایی یکسان بیاورید و مواد غذایی کم چرب و پرچرب را در غذا بگنجانید . سعی کنید پفک و چیپس را محدود کنید که کودک چاق نشود .

نکته آخر

مهم ترین نکته در حل مشکل بد غذایی کودکان این است که برای آن تقسیم مسئولیت صورت بگیرد ، والدین مسئول آماده کردن غذا باشند و کودکان هم مسئول اینکه چقدر غذا بخورند . در این صورت بحث و درگیری کمتر پیش می آید و والدین هم وقتی غذای یکسانی برای همه اعضا درست کرده و مواد مغذی را در غذا بگنجانند کودک خواه ناخواه و پس از مدتی مواد مغذی مورد نیازش را دریافت می کند .


17 بازدید 20 مهر 1400, 11:12
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.