جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / افزایش توانایی مغز با مصرف شکلات داغ و آب شده

افزایش توانایی مغز با مصرف شکلات داغ و آب شده

افزایش توانایی مغز با مصرف شکلات داغ توسط دانشمندان تایید شده است . نوشیدن شکلات به لطف فلاونول هایی موجود در آن می تواند چابکی ذهنی را بیشتر کند، موادی شیمیایی که مقدار فراوانی از آن ها در دانه های کاکائو وجود دارد.

محققانی آمریکایی و انگلیسی پی بردند افراد بزرگسالی که از سلامت برخوردار بودند وقتی یک نوشیدنی کاکائویی که حاوی مقادیر فراوانی فلاونول بود می نوشیدند در انجام وظایف دشوار شناختی عملکرد بهتری از خود نشان می دادند.

شرکت کنندگان این پژوهش وقتی یک نوشیدنی شکلاتی مملوء از فلاونول می نوشیدند، کار اکسیژناسیون خون در قشر پیش پیشانی مغز آن ها با سرعت و افزایش بیشتری صورت می گرفت، امری که به آن ها در تکمیل وظایف خود کمک می کرد. قشر پیش پیشانی بخشی از مغز است که نقشی کلیدی در شناخت و تصمیم گیری دارد.

تولیدکنندگان مواد غذایی با افزودن فلاونول ها به شکلات های صنعتی ممکن است بتوانند امکان دریافت بیشتر این ماده مغذی مفید برای مغز را برای ما از طریق رژیم غذایی مان بیشتر سازند.

پیش از این تحقیقی در سال ۱۹۹۳ آثار مثبت فلاونول ها برای سلامت قلبی عروقی را نشان داده بود اما این مطالعه ی جدید اولین پژوهشی است که در آن ادعا شده فلاونول ها بر عملکرد عروقی مغز و همینطور عملکرد شناختی افراد بزرگسال جوان و برخوردار از سلامت اثر مثبت دارند.

فلاونول چیست؟

فلاونول ها گروهی از مولکول ها هستند که به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات وجود دارند.

این ماده نوعی آنتی اکسیدان است که در بسیاری از خوردنی ها و نوشیدنی ها مثل چای، سیب، گلابی، میوه های توت مانند، بادام زمینی و بلوبری وجود دارد.

مقدار فراوانی از این ماده در دانه های کاکائو وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد فلاونول موجود در کاکائو به کاهش فشار خون، بهبود جریان خون به سمت مغز و قلب، جلوگیری از ایجاد لخته های خونی و مقابله با آسیب های سلولی کمک می کند.

آنتی اکسیدان چیست؟

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که در بدن تولید می شوند و در مواد غذایی وجود دارند.

این مواد از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند، مولکول های بسیار واکنش پذیری که ممکن است باعث پیری زودرس و بیماری شوند.

رادیکال های آزاد محصول جانبی فرآیند طبیعی استفاده ی بدن از اکسیژن هستند، اما آلودگی های محیطی، افراط در ورزش و قرارگیری در معرض نور خورشید می تواند میزان آن ها را افزایش دهد.

مقدار فراوانی از آنتی اکسیدان ها در شکلات تلخ، آجیل، برخی میوه ها و سبزیجات وجود دارد.


512 بازدید 17 آذر 1399, 11:54
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
0 کالا
بستن
مجموع سبد
0 تومان
ثبت سفارش