/ / افراط نکنید! حتی در گفتن «دوستت دارم»

افراط نکنید! حتی در گفتن «دوستت دارم»

استفاده از جملات "دوستت دارم" و امثال آن نباید به حدی باشد که برای طرف مقابل سوء تفاهم ایجاد کند.

وقتی که آب درون لیوان از حد طبیعی‌اش عبور می‌کند سرریز می‌شود اگر انسانی بیش از حد غذا بخورد مریض می‌شود چنانچه ورزش به ساعت‌های طاقت‌فرسا کشیده شود بدن را دچار بحران می‌کند، این‌ها همه نمونه‌های بارز نشان دهنده افراط گری است.
یکی از اشتباهات جبران ناپذیر زوج ها بعد از آغاز زندگی مشترک، به زبان آوردن بیش از حد برخی واژه ها و افراط گری در بیان آن‌هاست، غافل از اینکه این مساله به جای نزدیک کردن باعث دلخوری زن و شوهر از یکدیگر و ایجاد فاصله بین آن دو می‌گردد.

هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد
واژگانی که بار عاطفی دارند و با خودشان معانی خاصی را منتقل می‌کنند در صورتی که بیش از حد ذکر شود کاربردی نابه‌جا در حوزه روابط انسانی به خصوص روانشناسی پیدا می‌کنند.
مباحثی وجود دارد که به همگان نشان می‌دهد هنگامی که بین دو نفر مراوده‌ای صورت می‌گیرد دارای یک پیام و معنایی است که اگر این پیام و معنا به خصوص در مفاهیم عاطفی، ملاحظه زمان و نحوه گفتار را نداشته باشد به جای اثر مثبت می‌تواند تأثیرات مخربی را در ذهن فرد مقابل ایجاد کند.
شورش را در نیاورید
در روابط بین افراد، گفتار انسان با رفتارش باید متناسب باشد تا بتواند تأثیرش را بر روی فرد بگذارد، همچنین اگر این گفتار محبت‌آمیز با عملش یکسان نباشد تأثیر منفی زیادی بر زندگی فرد می‌گذارد.
کرد میرزا یادآور شد: اگر سر موضوعات کوچک و قابل اغماض از واژه‌‌های عاطفی بسیاری استفاده کنیم سبب تخریب چهره فرد مقابل می‌شویم.
توصیه‌ای که دانشمندان علم روانشناسی در حوزه ارتباطات می‌کنند این است که تکرار بیش از حد از واژگان برای استفاده ابزاری نظر فرد مقابل را نسبت به شخص گوینده منفی کرده و اگر این واژه بار عاطفی به همراه داشته باشد متأسفانه اثر تخریبی‌اش به مراتب بیشتر است.


استفاده بیش از حد از واژگان‌ عاطفی نوعی تملق و جلب توجه محسوب می‌شود و فرد احساس می‌کند طرف مقابلش ریگی در کفشش دارد.
همسران نباید از تکرار یک واژه برای ابراز علاقه استفاده کنند زیرا در ذهن شریک زندگي‌شان احساسی به وجود می‌آورند که او به نوعی قصد سوءاستفاده دارد.

چه زمانی بیشتر ابراز علاقه کنیم؟
برای اثرگذاری واژگانی‌ که بار عاطفی دارند به زمان مناسب و نحوه گفتار باید توجه بیشتری شود تا تکرار بیش از حد این نوع کلمات سوء تفاهم ایجاد نکند.
بهتر است افراد در کنار بیان کلمات عاطفی در عمل هم محبتشان به همسرشان را اثبات کنند، چرا که گفتن مکرر جمله هایی مثل "دوستت دارم"، "عاشقتم" و غیره می تواند موجب سوءتفاهم در طرف مقابل شود تا جاییکه اگر این جملات با عمل فرد تطابق نداشته باشد شریک زندگی‌تان نسبت به این احساسات بدبین می‌شود و فکر می‌کند شما ریگی در کفشتان دارید.
گاهی این رفتارها می‌تواند ناشی از حس عذاب وجدان فرد از اقدامی باشد که برای جبران آن این واکنش را از خود نشان می‌دهند.
بنابراین ابراز احساسات افراطی از سوی همسر در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای روابط زوجین محسوب شود.

افراط و تفریط ممنوع!
هر انسانی به شخصیت خویش علاقه‌مند است و از خدشه‌دار شدن آن می‌رنجد.زندگی بدون محبت، باعث ایجاد فاصله میان افراد می‌شود.
حفظ حرمت و شخصیت دیگران در گرو احترامی است كه در برخوردها از انسان نمایان می‌شود. رعایت این مسأله به‌ ویژه از سوی كسانی كه با هم انس و الفتی دارند، باعث استحكام دوستی و گرمی روابط آنان خواهد شد.
اینکه بترسیم طرف مقابل از بیان محبت ما سوءاستفاده کند تصور درستی نیست.هر چیزی که افراط یا تفریط شود خراب می‌شود.
عشق باید دو طرفه و ابراز آن هم دوطرفه باشد آن‌وقت است که در یک فضای امن می‌توان محبت کرد و محبت دید.


31 خرداد 1395, 10:04
ارسال دیدگاه
عکس خوانده نمی شود