جستجوی سریع
/ مجله مهرسا / خوراکی‌هایی که رژیم لاغری‌تان را بی نتیجه می کند

خوراکی‌هایی که رژیم لاغری‌تان را بی نتیجه می کند

28 تیر 1400 4
451بازدید

همه ما گاهی در رژیم لاغری‌مان بدون اطلاع از ارزش غذایی بعضی مواد غذایی و خوراکی‌ها، از آنها استفاده کرده‌ایم. این خوراکی‌ها ظاهری سالم و کم‌کالری دارند ولی در حقیقت این‌طور نیست و باعث نابودی رژیم لاغری شما می‌شوند. اگر قصد کاهش وزن دارید، با ما تا آخر این مطلب همراه باشید تا خوراکی‌هایی را به شما معرفی کنیم که علی‌رغم ظاهر سالم‌شان می‌توانند رژیم لاغری شما را بی‌اثر کنند.

۱. سالاد سزار
اگر فکر می‌کنید سالاد سزار چون یک نوع سالاد محسوب می‌شود در گروه موادغذایی سالم قرار می‌گیرد، سخت در اشتباه هستید. ۲۲۰ گرم سالاد سزار حدود ۳۵۰ کالری و ۲۹ گرم چربی دارد. این کالری بالا به‌لطف سس به‌کارگرفته‌شده در آن است.


روش حل این مشکل: فقط یک قاشق غذاخوری سس و دو قاشق غذاخوری پنیر پارمزان استفاده کنید.
۲. اسموتی‌ها

۳۴۰ گرم اسموتی موز و توت‌فرنگی با ماست یونانی حاوی ۲۲۰ کالری و ۱٫۵ گرم چربی و ۲۷ گرم قند است. اسموتی‌ها پروتئین کمی دارند و اغلب حاوی میوه تازه هم نیستند (چون به‌جای میوه تازه از کنستانتره میوه در آنها استفاده می‌شود). وجود شربت، بستنی و شیرین‌کننده‌ها در اسموتی باعث می‌شود که این ارزش غذایی این خوراکی بیشتر از یک لیوان میلک‌شیک نباشد.

روش حل این مشکل: از میوه‌های تازه به همراه ماست کم‌‌چرب و پودر پروتئین استفاده کنید.


۳. انرژی‌‌بار

انرژی‌‌بارها دارای شیرین‌کننده‌های مصنوعی زیادی هستند. حجم کوچک انرژی‌‌بارها افراد را وادار به خوردن تعداد بیشتری می‌کند. کالری بعضی از آنها بیشتر از ۵۰۰ است.

روش حل این مشکل: از انرژی‌بارهایی که ۲۰۰ کالری یا حتی کمتر ولی فیبر و پروتئین بالا دارند، استفاده کنید.
۴. مرغ بوریتو (مکزیکی)
مرغ مکزیکی ۱۰۶۰ کالری دارد. این خوراکی مقدار بسیار زیادی چربی اشباع‌شده، پنیر و خامه ترش دارد.

روش حل این مشکل: از انواع گوشت‌های کباب‌شده به‌همراه سبزیجات و سس سالسای بدون چربی استفاده کنید.


۵. خوراکی‌های بدون قند

مصرف خوراکی‌های بدون قند برای رژیم لاغری‌ خوب است؛ اما نه‌اینکه در کنارش سفارش سیب‌زمینی سرخ‌کرده یا دسر حجیم بدهید. سیب‌زمینی سرخ‌کرده می‌تواند ۳۰۰ کالری اضافه برای شما داشته باشد. اگر بیشتر از میزان نیاز بدن‌تان کالری مصرف کنید، اضافه‌وزن پیدا می‌کنید.

روش حل این مشکل: کالری مصرفی خود را به‌صورت دقیق بررسی کنید.
۶. آب ویتامینه

این نوع از آب‌ها دارای انواع ویتامین هستند ولی بعضی از شرکت‌های تولیدکننده به این آب‌ها شیرین‌کننده مصنوعی اضافه می‌کنند و کالری صفر آب را به ۱۲۵ کالری می‌رسانند.

روش حل این مشکل: آب را خنک بنوشید یا به آن، مقداری لیموترش اضافه کنید.
۷. شیر کم‌چرب (۲٪ چربی)

به‌نظر می‌رسد این نوع از شیر چربی ندارد ولی توجه کنید که هنوز نیمی از آن چربی است. ارزش غذایی یک لیوان از هر نوع شیر به این ترتیب است:

شیر پرچرب: (۳٫۲۵٪ چربی) : ۱۴۹ کالری، ۸ گرم چربی، ۴٫۶ گرم چربی اشباع‌شده؛
شیر کم‌چرب (۲٪ چربی) : ۱۲۲ کالری، ۵ گرم چربی، ۳ گرم چربی اشباع‌شده
شیر بدون چربی: ۸۳ کالری، ۰٫۲ گرم چربی، ۰٫۱ گرم چربی‌اشباع شده.

روش حل این مشکل: اگر شیر پرچرب دوست دارید، آن را مدتی با شیر کم‌چرب و بعد با شیر بدون‌چربی مخلوط کنید. این‌ کار را تا زمانی که به مزه شیر بدون‌چربی عادت کنید انجام دهید.
۸. هات‌داگ بوقلمون
مقدار چربی در برندهای مختلف هات‌داگ بوقلمون متفاوت است. شاید روی محصول نوشته شده باشد «کم‌چرب» ولی اگر جدول ارزش غذایی آن محصول را بخوانید، متوجه می‌شوید که چربی‌اش واقعا کم هم نیست.

روش حل این مشکل: میزانی چربی موجود را از جدول ارزش غذایی بررسی کنید. اگر گزینه مناسبی پیدا نشد، مصرف هات‌داگ بوقلمون را به چند بار در سال محدود کنید.
۹. مافین صبحانه‌

کیک‌های مافین از دونات‌ها سالم‌ترند ولی همین مافین‌ها هم با آرد تصفیه‌شده پخته می‌شوند. یک کیک مافین معمولی حاوی ۵۲۰ کالری، ۲۲ گرم چربی و ۱۱ قاشق چای‌خوری شکر است.

روش حل این مشکل: از کیک مافین‌های کوچک با غلات کامل، فیبر بالا و کالری ۱۰۰ استفاده کنید.


۱۰. گرانولای کم‌چرب

گرانولای کم‌چرب فقط ۱۰درصد کمتر کالری دارد و همچنان، قند بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر، وجود برچسب «کم‌چرب» می‌تواند باعث پرخوری هم بشود.

روش حل این مشکل: غلات کامل و کم‌قند را با میوه‌های تازه و شیرین مصرف کنید.
۱۱. قهوه لاته کم‌چرب

وسوسه انگیز است که شیر کم چرب را در یک لاته انتخاب کنید و به آن پاداش خود را با خامه زده بدهید. اما این کار هنوز به ۵۳۰ کالری و ۲۱ گرم چربی (14 گرم از آن چربی اشباع شده) بیشتر منجر می‌شود.

روش حل این مشکل: قهوه لاته با شیر بدون چربی و بدون استفاده از خامه مصرف کنید.
۱۲. ماست کم چرب
ماست‌ها منبع کلسیم و پروتئین هستند؛ ولی بسیاری از آنها دارای قند بسیار زیادی هستند. اگر ماست کم چرب مصرف می‌کنید حتما مقدار فروکتوز و ساکارز استفاده شده در آن را بررسی کنید.

روش حل این مشکل: از ماست کم چرب زیر ۹۰ کالری و ۲۰ گرم قند استفاده کنید.
۱۳. غلات چند دانه

این روزها انواع نان‌ها و پاستاهای چند دانه یا هفت دانه در بازار وجود دارد. این نوع از غلات حاوی آرد سفید تصفیه شده هستند که مصرف آنها باعث افزایش سطح قند خون می‌شود.

روش حل این مشکل: به دنبال غلات ۱۰۰درصد کامل جودوسر یا گندم باشید. غلات کامل از فیبر بالایی برخوردار هستند و شما مدت زمان بیشتری احساس سیری خواهید داشت.
۱۴. روغن زیتون لایت (رقیق)

روغن زیتون با برچسب لایت بسیار فریبنده است. شما فکر می‌کنید این نوع از روغن سالم و سبک است؛ درحالی که این نوع از روغن‌ها دارای چربی بالاتر و کالری بیشتر هستند.

راه حل این مشکل: از انواع روغن زیتون بکر استفاده کنید و حتما به هنگام خرید برچسب ارزش غذایی را بررسی کنید.
۱۵. خوراکی‌های دارای امگا ۳

برخی از خوراکی‌ها مانند غلات و تخم مرغ دارای امگا ۳ افزوده شده است. بعضی از انواع امگا ۳ برای سلامت قلب مفید هستند ولی برخی دیگر دارای مضرات بسیار زیادی برای سلامتی بدن محسوب می‌شوند. حتما به میزان امگا ۳ افزوده شده در خوراکی‌ها توجه کنید.

راه حل این مشکل: برای تأمین امگا ۳ بدن‌تان از ماهی سالمون استفاده کنید. اگر گیاه‌خوار هستید می‌توانید انواع جلبک‌های دریایی مصرف کنید.
۱۶. یخ‌چای (چای سرد)
آنتی اکسیدان موجود در یخ‌چای آن‌را تبدیل به نوشیدنی سالم نمی‌کند. معمولا این نوع از چای دارای مقدار زیادی قند است که سایز شکم شما را افزایش می‌دهد.

راه حل این مشکل: از انواع چای معمولی به‌عنوان نمونه چای لیمو یا چای‌های گیاهی و ملایم بدون شیرین کننده استفاده کنید.
۱۷. پاپ کورن مایکروویو

پاپ کورن میان‌وعده سالمی است ولی اگر از پاپ کورن‌های آماده‌ای که باید آن را در مایکروویو گرم کنید استفاده می‌کنید، باید توجه کنید که این نوع از پاپ کورن‌ها دارای کره افزودنی هستند. کره افزودنی باعث افزایش چربی در بدن می‌شود و در نتیجه رژیم لاغری را از بین می‌برد.

راه حل این مشکل: برچسب ارزش غذایی پاپ کورن‌ها را با دقت بررسی کنید. در خانه به‌طور سنتی پاپ کورن بدون چربی و بدون نمک درست کنید.


۱۸. چاشنی شور

چاشنی‌های شور مانند زیتون و انواع ترشی‌های آماده دارای نمک سدیم بسیار زیادی هستند که در دوران رژیم لاغری مصرف بالای نمک توصیه نمی‌شود.

راه حل این مشکل: از خیار، فلفل دلمه‌ای، تربچه تازه به‌عنوان چاشنی استفاده کنید.
۱۹. سالاد کلم
کلم برای سلامتی بسیار مفید است. سالاد کلم یک فاجعه تمام عیار برای رژیم لاغری است. در رستوران‌ها برای تهیه سالاد کلم از سس مایونز پرکالری استفاده می‌کنند و ارزش غذایی کلم را کاهش می‌دهند.

راه حل این مشکل: در خانه سالاد کلم را بدون سس پرکالری یا با ماست بدون چربی تهیه کنید.
به هنگام رژیم لاغری در رستوران غذا نخورید.
۲۰. چیپس موز

چیپس موز یا موز سرخ شده حاوی مقدار زیادی کالری و چربی اشباع شده است. ۱۰۰ گرم چیپس موز حاوی ۱۴۷ کالری، ۹.۵ گرم چربی و ۸.۲ گرم چربی اشباع شده است. این مقدار کالری تقریبا با کالری یک همبرگر برابری می‌کند.

راه حل این مشکل: موز تازه مصرف کنید و از ارزش غذایی بالای آن برخوردار شوید.
سخن پایانی

رژیم لاغری دارای جزئیات بسیار زیادی است که با رعایت آنها می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید. کاهش کالری و استفاده از خوراکی‌های سالم و مفید باعث سلامتی و رسیدن به وزن رویایی شما می‌شود. اگر تا به امروز خوراکی‌هایی که در این مطلب بیان کردیم را مصرف می‌کردید بهتر است از همین امروز راه حل‌هایی که مطرح کردیم را جایگزین خوراکی های پرکالری کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دسته بندی مقالات
0 محصول
ادامه خرید
تایید و تکمیل خرید
مجموع سبد
0 تومان