/ / حواس چگونه کار می کنند؟

حواس چگونه کار می کنند؟

با کمال تعجب وزن مغز آلبرت انیشتین کمتر از مغز متوسط است. مغز این نبوغ ارتباطات نسبتاً متراکمی را بین مناطق مغزی نشان داد. دانشمندان ارتباط بین مناطق و کارایی آنها را بیش از اندازه خود به هوش نسبت می دهند
مغز انسان طی 20،000 سال گذشته کوچک شده است.

دانشمندان حدس می زنند که انقباض مغز انسان ممکن است به دلیل عوامل مختلفی باشد: افزایش شبکه های اجتماعی با اندازه کوچکتر مغز مرتبط هستند. به عبارت دیگر ، اجداد مغز مغز ما به جای اینکه از طریق انتخاب طبیعی از بین بروند ، با کمک کمی از دوستانشان زنده ماندند.
مغز در انجام چند وظیفه مهارت دارد.
اگر چند وظیفه را از نظر وظایف داوطلبانه که نیاز به توجه دارند تعریف کنید ، مغز چند وظیفه ای خوبی نیست. در حالی که کارهای غیر ارادی مانند تنظیم فشار خون و تنفس می توانند به طور همزمان انجام شوند ، مغز نمی تواند دقیقاً به طور همزمان در دو یا چند محرک غنی از توجه شرکت کند. در عوض ، مغز به سرعت بین کارها رفت و برگشت می کند ، فرایندی که به عنوان "تغییر زمینه" شناخته می شود.

یادگیری زمانی اتفاق می افتد که سلول های جدید به مغز اضافه شوند.

در واقع سلول های جدید می توانند به مغز اضافه شوند. با این حال ، یادگیری نیازی به افزودن سلول های جدید مغزی ندارد. یادگیری با تغییر ارتباط بین سلولهای مغزی اتفاق می افتد. وقتی مهارت جدیدی مانند یک زبان یا یک ورزش را یاد می گیرید ، سلول های مغز شما با هم آتش می گیرند و ارتباطاتی ایجاد می کنند. هرچه بیشتر چیز جدیدی تمرین کنید ، این ارتباط قویتر می شود. یک جمله رایج که یادگیری را در مغز توصیف می کند این است که "سلول هایی که با هم سوزانده می شوند ، سیم را به هم متصل می کنند".

تکامل مغز انسان به عنوان ماده در رحم شروع می شود.
ماده ها دو کروموزوم X (XX) دارند ، در حالی که مردان یک X و یک Y (XY) دارند. اگر کروموزوم Y وجود داشته باشد ، روند تمایز جنسی تا 5-6 هفته شروع نمی شود. در این مرحله ، قسمتهای خاصی از کد ژنتیکی موجود در کروموزوم Y فعال شده و باعث تولید هورمون تولید مثل در مردان (تستوسترون) می شود.

مغز هیچ گیرنده دردی ندارد.
درد از طریق فیبرهای عصبی حسی به نام Nociceptors احساس می شود. جالب اینجاست که مغز می تواند سیگنال های درد را از طریق قلب های عضلانی که از نقاط مختلف بدن ارسال می شوند ، درک کند ، اما از آنجا که مغز خود فاقد هرگونه درد است ، احساس درد نمی کند. اگر کسی بافت مغز شما را بزند ، شما آن را احساس نمی کنید! با این حال ، ساختارهای اطراف مغز گیرنده های درد دارند و وقتی آنها فعال می شوند ، ممکن است مانند درد در مغز شما احساس شود.

مغز شما تا سن 18 سالگی کاملاً رشد کرده است.
رشد مغز از دوران نوجوانی و بزرگسالی به خوبی ادامه می یابد. به طور خاص ، قشر جلوی پیشانی که برای استدلال و تصمیم گیری مهم است ، تا زمانی که به اواسط بیست سالگی نرسیم ، کاملاً بالغ نمی شود.

مغز چاق ترین اندام بدن است.
به طور کلی ، مغز 75-80٪ آب است. 20-25٪ مغز دیگر بافت جامد است و حداقل 60٪ چربی دارد.

شما فقط از 10٪ مغز خود استفاده می کنید.
افسانه 10٪ استفاده از مغز تقریباً به یک قرن قبل برمی گردد. در سال 2013 ، 65 درصد آمریکایی ها این افسانه را باور داشتند. در حقیقت ، مگر اینکه آسیب مغزی وارد شود ، بیشتر نواحی مغز تا حدی تا حدی فعال هستند. حتی وقتی فکر می کنید از مغز خود مانند خواب استفاده نمی کنید ، اسکن مغزی نشان داده است که شبکه های عصبی گسترده فعال هستند و با هم کار می کنند.

شما مغز چپ یا راست هستید. با این کار خلاقیت بیشتری دارید یا منطقی تر.
برخلاف تصور عمومی و صدها میم و تصویر که این افسانه را تداوم می بخشد ، بسته به شخصیت آنها نمی توان به راحتی انسان ها را در مغز چپ یا راست مغز دسته بندی کرد. در حقیقت ، بسیاری از استعدادها که یک بار به یک طرف مغز یا طرف دیگر نسبت داده شده اند ، مانند خلاقیت ، پردازش زبان ، توانایی فضایی و منطق ، به کار تیمی یکپارچه مغز چپ و راست نیاز دارند.

رشد نخاع در حدود چهار یا پنج سالگی متوقف می شود.
نخاع همراه با مغز شما بخشی از سیستم عصبی مرکزی شما است. نخاع شما در چهار تا پنج سال اول زندگی شما تقریباً 16-20 اینچ رشد خواهد کرد و سپس متوقف می شود. بدن شما در اطراف خود ،به رشد خود ادامه می دهد.

برخی افراد می توانند شکل ها و رنگ ها را بچشند.
این پدیده ، معروف به سینستزی ، از یک کلمه یونانی به معنای "درک کردن با هم" ناشی می شود. افرادی که این توانایی را دارند ممکن است رنگ را بشنوند ، بو کنند ، بچشند یا احساس درد کنند. دیگران ممکن است هنگام حضور در موسیقی ، شکل ها را بچشند یا رنگ ها یا احساسات لمسی را تجربه کنند. اگرچه دانشمندان هنوز در تلاشند که نحوه عملکرد این پدیده را بفهمند ، اما آنها بی نظمی هایی را یافته اند در مغز سینستت ها با استفاده از مطالعات تصویربرداری عصبی به عنوان مثال ، در کسانی که شنوایی رنگی را گزارش می کنند ، مناطق بینایی مغز افزایش واکنش در پاسخ به صدا را نشان می دهد.

انسان ها بزرگترین مغز را در بین پستانداران دارند.
نهنگ های اسپرم جایزه بزرگترین مغز را در بین گونه های زنده نگه می دارند! اگرچه مغزهای نهنگ اسپرم بیش از پنج برابر مغز انسان است ، اما انسان همچنان دارای رکورد بیشترین مغز نسبت به اندازه بدن است که به آن "ضریب انسفالیزاسیون" می گویند.

شما با تعداد مشخصی از سلولهای مغزی متولد شده اید.
اگرچه گفته قبلی برای بسیاری از قسمتهای مغز صادق است ، اما یک توافق کلی وجود دارد که انسان در واقع در سلولهای عصبی سلولهای عصبی جدیدی را در منطقه مغز موسوم به هیپوکامپ در بزرگسالی تولید می کند. هیپوکامپ در خلق و خو ، حافظه و پاداش نقش دارد.


25 بازدید 3 اسفند 1399, 14:05
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.