/ / 5 فایده مهم خندیدن!

5 فایده مهم خندیدن!

یکی از کمدین‌های معروف امریکا به نام استیون کولبرت در سال ۲۰۰۷ در مورد رویداد غم‌انگیز دوران کودکی خود (وقتی ‌که ۱۰ ساله بود، پدر و دو برادرش را در سانحه هوایی از دست داد) با مجله پرادا مصاحبه‌ای انجام داد. در این مصاحبه او گفت پس‌ازاین رویداد غم‌انگیز غرق در ترس و اندوه شده بود و یک‌شب که در یک گروه نمایش کمدی مشغول شاگردی بود ناگهان خنده به لب‌هایش آمد و شروع به خندیدن کرد. او می‌گوید: «آن شب چیزی از درون من فوران کرد و درنهایت دیگر نمی‌خواستم که مثل یک آدم افسرده باشم.»
اگر فرد خندانی باشید، امکان بروز اضطراب و ترس در شما دشوارتر خواهد شد، چون شوخ‌طبعی و لبخند یک ابزار مفید برای مبارزه با افسردگی است. آقای چارلی چاپلین می‌گفت: «برای اینکه واقعا بخندید، باید توانایی تحمل درد و بازی با آن را داشته باشید.» همین توانایی کمدین‌هایی همچون استیون کولبرت، رابین ویلیامز و بن استیلر باعث شد که بتوانند دوران رنج و عذاب خود را به‌خوبی سپری کنند. به‌طورکلی، این را باید گفت که در خنده یا حتی خنده نخودی یک پیام پنهان وجود دارد و این پیام این است که «من قول می‌دهم شما می‌توانید از عهده این مشکل برآیید.»


شوخ‌طبعی یک عامل التیام‌بخش قدرتمند برای افسردگی و اضطراب است. به‌طورکلی، خندیدن ـ حتی خنده نخودی یا تبسم - مزیت‌های سلامتی فراوانی دارد .۵ مورد از مهم‌ترین مزیت‌های سلامتی خنده به شرح زیر است.
خنده درد را کاهش می‌دهد. تیمی از کارشناس‌های سوئدی متخصص درزمینه درد در سال ۲۰۱۳ تحقیقی را درزمینه چگونگی تاثیر شوخ‌طبعی در تسکین درد مزمن بیماران انجام دادند. یکی از نویسندگان این تحقیق به نام آقای توماس بنز می‌گوید: «از سویی شوخ‌طبعی یک راهکار مناسب برای کاهش تحمل درد است و از سوی دیگر شوخ‌طبعی کیفیت زندگی افراد مبتلابه درد مزمن را بهبود می‌بخشد.» این تاثیر مثبت شوخ‌طبعی به این دلیل است که شوخ‌طبعی ترشح اندورفین‌ها را فعال می‌سازد و باعث تسکین تنش عضلانی می‌شود. 


خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. شوخ‌طبعی می‌تواند در مقابله با بیماری‌ها به ما کمک کند. علاوه بر این، شوخ‌طبعی می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن ما شود. وقتی‌که می‌خندیم، با دیافراگم خود نفس می‌کشیم که این امر باعث تمیز شدن سیستم لنفاوی می‌شود. افزایش جریان مایع لنفاوی که از گره‌های لنفاوی عبور می‌کند باعث از بین رفتن سم‌ها می‌شود و افزایش تعداد لنفوسیت‌های جریان داشته در خون می‌تواند ما را از بیماری‌ها محافظت می‌کند. 
 محققان تحقیقی را درزمینه تاثیر خنده روی سیستم ایمنی بدن انجام دادند. در این تحقیق دریافتند که وقتی شرکت‌کننده‌های تحقیق یک فیلم خنده‌دار می‌دیدند، سطوح هورمون بتا اندورفین‌ها (که باعث بهبود خلق‌وخو می‌شود) و هورمون‌های رشد انسانی (که باعث بهبود سیستم ایمنی می‌شوند) به ترتیب ۲۷ درصد و ۸۷ درصد افزایش می‌یافت.
 خنده استرس را کاهش می‌دهد. دلیل تاثیر مثبت رویداد خنده‌آور در کاهش هورمون‌های استرس این است که خنده با درگیر کردن دیافراگم بدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک را به کار می‌اندازد که این امر باعث آرام شدن کل بدن و ترشح اندورفین‌هایی می‌شود که با استرس مقابله می‌کنند.
خنده به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می‌کند.محققان دریافتند که در موقعیت‌های مختلف افراد مبتلابه بیماری قلبی در مقایسه با دیگر افراد سالم هم سن و سال خود چهل درصد کمتر می‌خندند. به‌عبارت‌دیگر، افراد مبتلابه بیماری قلبی کمتر می‌خندیدند.


خنده باعث سوزاندن کالری‌ها می‌شود. حقیقت این است که برای خندیدن نیز باید کالری مصرف کنید. یکی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت به نام دکتر ماسیج بوچوسکی در سال ۲۰۰۵ تحقیقی را در کنگره چاقی اروپا ارائه داد که بر اساس نتایج آن خندیدن انرژی را افزایش می‌دهد و میزان ضربان قلب را از ۱۰ تا ۲۰ درصد بالا می‌برد. 


118 بازدید 26 مرداد 1395, 17:30
ارسال دیدگاه
عکس خوانده نمی شود